A Klebelsberg Központ és a Dunaújvárosi Egyetem közös szervezésében immár ötödik alkalommal került megrendezésre a MaTech5 – Kreatív matematika verseny, amely az ország egyik leginnovatívabb, középiskolásoknak szóló tanulmányi megmérettetésévé nőtte ki magát.

A 2025-ös verseny iránt rendkívüli érdeklődés mutatkozott: 484 csapat regisztrált az ország minden pontjáról, hogy bizonyítsák tudásukat nemcsak a matematikában, hanem a digitális eszközhasználatban, a kreatív gondolkodásban és a csapatmunkában is. A döntőbe jutott 12 csapat egy összetett, kihívásokkal teli feladatsorban mérhette össze képességeit. A versenyt idén az Alma, illetve a ¯\\_ツ)_/¯ csapatok nyerték meg, akik nemcsak szakmai tudásukkal, hanem innovatív megközelítésükkel és együttműködési készségükkel is kiemelkedtek. A Klebelsberg Központ az oktatás modernizálásának és a szakmai innovációk támogatásának elkötelezett híveként indította el a MaTech versenyt. A cél: a digitális kompetenciák, az élményalapú tanulás, valamint az okoseszközök nyújtotta módszertani lehetőségek minél szélesebb körben való elterjesztése a köznevelésben. A döntőben 6 csapat speciális matematika tagozatos tanulóból, 6 csapat pedig általános tantervű képzésben részt vevő tanulókból állt. 

Az eseményt ünnepélyes megnyitó előzte meg, amelyen dr. habil Palkovics László, mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos az „MI” által generált avatarja köszöntötte a megjelenteket. Köszöntőjében kiemelte:

„A matematika és a mesterséges intelligencia világa szoros kapcsolatban áll egymással. A MaTech verseny nemcsak a tudományos kíváncsiságot és a kitartást teszteli, hanem segít a jövő tudósainak és mérnökeinek kialakításában, akik képesek lesznek összekapcsolni a matematika erejét a mesterséges intelligencia világával.” 

Hajnal Gabriella a Klebelsberg Központ elnökeként kihangsúlyozta: 

„Hiszek abban, hogy a versenyzés öröme nem a másik legyőzéséből, hanem önmagunk korlátainak átlépéséből, és a közös munka élményeiből fakad. A mai középiskolás korosztály számára természetes dolog az okos eszközök használata, mindennapjaik szerves részévé vált. Ezt lehet jónak tartani vagy kárhoztatni, de a tényt tudomásul kell vennünk. A Matech versennyel nem csak azokat a diákokat kívánjuk megszólítani, akik a legjobb eredményeket érik el a tantárgyból, hanem mindenki mást is, aki érdeklődik a logikai úton megoldható feladatok iránt, szeret játszani, alkotni, és nem fél mindehhez mobiltelefont, tabletet, kamerát vagy éppen a mesterséges intelligenciát felhasználni. A matematika mindennek az alapja - emelte ki Hajnal Gabriella. 

Dr. habil. Rajcsányi-Molnár Mónika, a Dunaújvárosi Egyetem rektorhelyettese köszöntőjében elmondta, hogy nagy öröm számunkra, hogy idén is itt lehetünk – immár ötödik alkalommal veszünk részt szakmai partnerként a Matech versenyen, ami önmagában is hatalmas dolog. Már az induláskor úgy gondoltuk, hogy érdemes belevágni egy ilyen kezdeményezésbe, hiszen ez a verseny nem egy szokványos matematikaverseny. Itt nemcsak a helyes megoldások számítanak, hanem a kreativitás, a logikus gondolkodás, és az is, hogyan tudnak a csapatok együttműködni. A verseny különlegessége, hogy az online fordulókat követően a döntőben résztvevőknek előadás formájában, performance jelleggel kell bemutatniuk a megoldásaikat, ami egyedi és izgalmas élménnyé teszi ezt a programot.

A verseny minden évben lehetőséget ad arra, hogy a diákok ne csak elméleti tudásukat mélyítsék el, hanem azt valós, gyakorlati kontextusban is alkalmazzák. Az idei döntő feladatai a valós problémamegoldásra, a technológiai kreativitásra és a közös gondolkodásra fókuszáltak. A MaTech verseny megrendezése egyszerre szolgálja a tehetséggondozás, a modern pedagógiai szemlélet és a digitális oktatási kultúra fejlesztésének céljait. A verseny mára országos jelentőségű eseménnyé vált, amely nemcsak tudást ad, hanem közösséget is épít.

A döntőben elért helyezettek:

Speciális matematika tagozatos csapatok

1. Alma

2. Vidéki Fenomén

3. Mentális mesteremberek

Általános tantervű csapatok

1. ¯\\_ツ)_/¯

2.alfák01

3.Pistagoreusok

Az idén is 2 első, 2 második és 2 harmadik helyezett született. A győztes csapatok értékes ajándékokat kaptak, táblagépeket, illetve digitális eszközöket, kiegészítőket.

A versennyel kapcsolatos információk, valamint az elmúlt évi versenyekkel kapcsolatos érdekességek és videók megtekinthetők a Verseny honlapján: http://matechversenyek.hu 

A verseny ünnepélyes megnyitója, a döntő fordulói és az eredményhirdetés is megtekinthető a verseny Youtube csatornáján.

https://www.youtube.com/live/D6sYrU-bavg