A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a Magyar Olvasástársasággal és a Meseutca Alapítvánnyal együttműködve az általános és középiskolákban elindította olvasásnépszerűsítő programjait. A programok a kormány kezdeményezésének részeként azt a célt szolgálják, hogy a diákok felfedezzék az olvasás örömét, és megszeressék az irodalmat. A megvalósítás sokszínű: megjelent egy tanulmánykötet, elindult a Betűfaló program és az Olvasótárs képzés, valamint egy plakátkészítő és egy könyvtrailer verseny.

A kormány tavaly különített el 120 millió forintot a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK), a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM), a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) és a Magyar Olvasástársaság által szervezett olvasásnépszerűsítő kampányára.

Ennek részeként valósulnak meg a KLIK programjai is, melyekhez hatékony segítséget nyújt az Olvasástársasággal közösen a kampány keretében megjelentetett tanulmánykötet Kié az olvasás? címmel.  A pedagógusok mellett a szülőket is segítheti a gyerekek olvasásra ösztönzésében a kiadvány közérthető nyelvezete.


A Betűfaló programban a tanárok és diákok együtt dolgoznak fel nyolc kortárs irodalmi művet.  Közel 2500 diák vesz részt 84 pedagógus irányításával a szervezett foglalkozásokon.  A Meseutca Alapítvány munkatársai központi képzés keretében adják át a szükséges ismereteket, tematikát, szemléletmódot a pedagógusoknak, akik a foglalkozásokat maguk tartják meg az osztályaikban. A Betűfalót a Meseutca hozta létre, az alapítvány munkatársai szervezési és szakmai támogatói feladatokat látnak el. A programot megvalósító pedagógusok olvasásnépszerűsítő tevékenységükért külön díjazásban részesülnek.

Még élményszerűbbé, személyesebbé teszi a programot, hogy a diákok egy részét a művek feldolgozását követően iskolájukban keresi fel a megismert mű szerzője. Azokat az iskolákat, ahol az írók jelenlétével  rendhagyó irodalomórát  szervezhetnek, egy kreatív rajzpályázat alapján külön zsűri választja ki.

Az olvasáshoz szeretnének kedvet csinálni azok a középiskolások, akik vállalták, hogy felolvasásokat tartanak betűszegény környezetben felnövő, hátrányos helyzetű általános iskolás gyerekeknek. Így lesznek ők „Olvasó-társak”.
Az olvasni szerető diákokat további két kreatív pályázat is megszólítja. A kötelező olvasmányokat bemutató plakát és könyvtrailer készítésével indulhatnak a versenyeken általános és középiskolai tanulók az értékes nyereményekért.
A programokkal a KLIK célja, hogy népszerűsítse, megszerettesse az olvasást, és ehhez megfelelő módszertani tudást adjon a pedagógusoknak.