Kétmilliárd forint gyermekvédelmi pályázatokra

Publikálva: 2016. november 16.

Pályázatot hirdet a gyermekotthonokban elhelyezettek életkezdési feltételeinek javítására, valamint a területi gyermekvédelmi szakszolgálatok fejlesztésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), mindkét pályázat keretösszege egymilliárd forint - jelentette be az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára

Czibere Károly a XVIII. kerületi Aga Gyermekotthonban tartott sajtótájékoztatón elmondta, a gyermekvédelmi szakellátásban, javítóintézetekben elhelyezettek önálló életkezdési feltételeinek javítására vonatkozó pályázatra civil, egyházi és állami fenntartók is jelentkezhetnek november 28-áig.

A támogatásból olyan programokat szervezhetnek majd a nyertesek, amelyek segítségével a fiatalok megtanulhatják például az önálló gazdálkodást és pénzkezelést, felkészülhetnek a családi életre, fejleszthetik konfliktuskezelési képességeiket és javíthatják foglalkoztatási esélyeiket. A programba a résztvevők vér szerinti szüleit is be kell majd vonni - közölte az államtitkár.

A területi gyermekvédelmi szakszolgáltatási feladatok infrastrukturális feltételeinek javítására január 1-jéig lehet pályázni. A támogatásból a többi között a diagnosztikát, a pszichoterápiás rendszert, az informatikát lehet fejleszteni és még inkább gyermekbaráttá tenni - ismertette a részleteket Czibere Károly.

Hangsúlyozta, a kormány elkötelezett amellett, hogy minden gyermeknek - lehetőség szerint a vér szerinti családban - biztosítsa azokat az alapvető javakat, amely a testi, lelki, szellemi és erkölcsi fejlődésükhöz szükségesek.

A cél, hogy egyetlen gyerek se kerüljön veszélyeztetett helyzetbe anyagi okok miatt. Ezt szolgálják a Biztos Kezdet Gyerekházak, a kötelező óvodáztatás bevezetése és a gyermekétkeztetés bővítése - fogalmazott.

Az államtitkár kiemelte, a cél azonban az is, hogy ha felmerül a veszélyeztetés gyanúja, akkor minél előbb lépjen működésbe a jelzőrendszer. Ezért alakítják át a gyermekjóléti rendszert úgy, hogy abban egyértelmű legyen az oktatási és az egészségügyi szereplők felelőssége is. Ezen kívül járásonként létrehoznak egy gyermekjóléti központot, amivel megnégyszerezik a központok számát, és járásonként szabályozzák a gyerekek útját, hogy az érintettek sehol se kallódhassanak el és időben megkapják a segítséget - tette hozzá.

Czibere Károly közölte, jelenleg körülbelül 24 ezer gyerek él állami gondozásban, nekik minden segítséget szeretnének megadni ahhoz, hogy az életkezdési esélyeik javuljanak. Ehhez járul hozzá a nevelőszülői rendszer bővítése és a nagy, zsúfolt, korszerűtlen gyermekotthonok kiváltása kisebb lakásotthonokra.

(MTI)

Menü

Klebelsberg Központ

EFOP_Plusz-5.3.1-24-2024-00001 Projekt

EFOP-4.1.11-21-2021-00001 Projekt

EFOP-3.1.11-19-2020-00001 projekt

Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP)

DIGITÁLIS KOMPETENCIA FEJLESZTÉSE

ÚTRAVALÓ ÖSZTÖNDÍJPROGRAMOK EFOP-3.1.4-15-2015-00001 VEKOP-7.3.1-17-2017-00001

Energiahatékonysági fejlesztések az iskolákban

A kora gyermekkori intervenció ágazatközi fejlesztése

Köznevelés az iskolában

Informatikai fejlesztések az iskolákban

Társadalmi Megújulás Operatív Program az iskolákban

Köznevelés Állami Fenntartóinak Folyamat-egységesítése és Elektronizálása (KAFFEE)

Digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeinek biztosítása a tanulók és a pedagógusok számára RRF-1.2.1-2021-2021-00001

Előkészítés a Digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeinek biztosítása a tanulók és a pedagógusok számára RRF-1.0.0-2021-00002

DIMOP_PLUSZ-4.1.1-23-2023-00001

Általános Adatkezelési Tájékoztató

Navigáció