Több mint 5 millió Ft ösztöndíj a jövő feltalálóinak és tudósainak
24 millió Ft a legjobb középiskolai tanároknak, illetve középiskoláknak
Budapest, 2023. június 3. - Megújult formában először, de sorrendben a 32. alkalommal meghirdetett, 2022-23. évi Országos Tudományos és Innovációs Olimpia legjobb, legtehetségesebb fiatal feltalálóinak és tudósainak 10 díjat, a díjakkal járó több mint 5 millió forint ösztöndíjat osztott ki a június 3-ai eredményhirdetésen a versenyt szervező Magyar Innovációs Szövetség, továbbá 14 kiemelkedő innovatív középiskolai tanár 800 E Ft-os, a 12 legeredményesebb innovatív középiskola 1 millió Ft-os díjban részesült. A díjazottakról és a további 16, kiemelt dicséretben részesített pályázatról szóló kiadvány a következő linken nyitható meg.
A középiskolás fiatalok számára 2022 októberében meghirdetett verseny végső szakaszához érkezett. A 157 pályázat közül az első fordulóból 86 jutott tovább, akik közül 69-nek sikerült kidolgoznia pályázatát, melyből a 29 tagú akadémikusokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság kiválasztotta a 27 döntős pályamunkát. 218 diák indult el az OTIO útján, de a döntőn összesen 41 tanuló mérettethetett meg a fődíjakért.
A június 2-án délelőtt Dr. Levendovszky János, a BME tudományos és innovációs rektorhelyettese ünnepélyesen megnyitotta a kiállítást. Ezt követően Hajnal Gabriellával, a Klebelsberg Központ elnökével együtt a legkiválóbb iskolákat ismerték el egy diplomával és jelentős pénzdíjjal. A nyilvános kiállítást számtalan látogató és középiskolai osztály tekintette meg.
A június 3-ai gálavacsorával egybekötött eredményhirdetésen, az ÖbölHáz Rendezvényközpontban Dr. Karikó Katalin, Széchenyi-díjas magyar kutatóbiológus tartott motiváló előadást a résztvevőknek.
A legjobbnak ítélt pályázók 3 első, 3 második és 4 harmadik díjat, valamint 1 különdíjat vehettek át Dr. Karikó Katalin professzor asszonytól, Dr. Szabó Gábor, MISZ elnöktől, Dr. Hankó Balázs, államtitkártól, Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkártól, a zsűri társelnökétől, Kiss Ádám, NKFIH elnöktől és Dr. Jakab László, OTIO zsűrielnöktől, valamint a verseny szponzoraitól. A díjazottak az egyszeri ösztöndíjak mellett okleveleket és iparművész által készített porcelán kisplasztikát is kaptak.
Kiemelkedő, nemzetközileg is jegyzett kutatási eredményeket ért el:
A Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium diákja, Laskai Szilveszter „Vontatási inverter tervezése SiC félvezetőkkel” c. munkájával.
A békásmegyeri Veres Péter Gimnázium tanulója, Vida Ákos „Gaming Accessibility” c. pályamunkájáért.
A tatabányai Bánki Donát Pech Antal Technikum diákjai, Óvári Ákos és Szőnyi Balázs „Thermográfiai alapon működő vezetést támogató rendszer” c. pályázatukért.
Dr. Pakucs János, a szervezőbizottság elnöke bejelentette, hogy Magyarországot a három első díjas pályázat képviseli az Európai Unió, 2023 szeptemberében Brüsszelben rendezendő „34. Fiatal Tudósok Versenyén”, amelyen 37 ország fiataljai versenyeznek az Európai Uniós díjakért (3500-7000 euró).
A díjátadást követően 14 kiemelkedő középiskolai, természettudományt oktató innovatív szemléletű tanár kapott elismerést és jelentős pénz díjat, valamint odaítélték a Magyar Innovációs Szövetség legjobb határon túli pályázójának járó különdíját Berekméri László és Péter Márk-Dániel, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum diákjainak “A miRNS kétélű karddal játszott harca az mRNS terápiás alkalmazásban” c. kutatásáért.
A 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia, a kulturális és innovációs miniszter fővédnöksége mellett, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alap finanszírozásával valósul meg.
További információ: Garay Tóth János, kommunikációs igazgató, tel.: 30/900-4850, e-mail: ZhGFyJrLPzVEnND9jNBDJNllZZ2FyYXl0b3RoQHQtb25saW5lLmh1.
dr. Pakucs János, a Szervezőbizottság elnöke