Erdélyben kirándultak a Táti III. Béla Általános Iskola 7. osztályos tanulói a Határtalanul program keretében

„A VULKÁNOK FÖLDJÉN”

Határtalanul 2022 tanulmányi kirándulás

HAT-KP-1-2022/1-001019

A Táti III. Béla Általános Iskola 7. osztályos tanulóival részt vehettünk egy Erdélyi, öt napos kiránduláson 2023. április 24. és 28. között, melynek során bejárhattuk a Partiumot, és a gyermekek megtapasztalhatták, hogy milyen sok, magyarságára büszke ember él a határon túl.  

1. nap

A hajnali indulás és a zavartalan határátlépés után az első megállónk Partium legnagyobb városa, Nagyvárad volt.

Itt először megtekintettük a Püspöki Palotát, ahol Nagy László királyunk hermáját őrzik. Kis séta után a város központjában megcsodáltuk a Sas palotát, a Szigligeti Színházat. Jártunk a híres Emke kávéháznál is, ami a magyar irodalom nagyjainak kedvelt találkozóhelye volt.

Utunkat folytatva a Király- hágónál tartottunk egy kis pihenőt, ami Erdély történelmi kapuja.








A nap utolsó megállója Kolozsvár volt. A belvárosban tett séta során meglátogattuk Mátyás király szülőházát, és a híres lovasszobrát. Láttuk a Szent Mihály templomot, a régi Városházát, a Bánffy palotát. Bár fáradtan, de élményekkel gazdagon foglaltuk el az első szállásunkat.













2. nap.

Kolozsvárról az utunk Szovátára vezetett, ahol körbesétáltuk a Medve- tavat.

 

A következő megálló Szejkefürdő volt, ahol megkóstoltuk a helyi ásványvizet (borvizet), ami enyhén petróleum ízű volt.

Ezt követően a Székelyföld fővárosaként is emlegetett Székelyudvarhelyen időztünk egy keveset, megtekintve a központban található szoborparkot és a Városházát. Megtudtuk, hogy a szobrok közt van egy, aminek a talapzatán nincs név, tiltott ugyanis feliratozni. Ez az író- költő, Wass Albert szobra volt.

Utunkat folytatva megálltunk Farkaslakán, ahol tiszteletünket tettük Tamási Áron sírjánál.

Innen a szállásunkra, a Hargita megyei kisvárosba, Tusnádfürdőre utaztunk.

3. nap:

Ezen a napon Tusnádfürdő környékével ismerkedtünk meg: Meglátogattuk a Tusnádi borvízmúzeumot. „Belekóstoltunk a vulkánokba”: az ásványvizek a vulkáni utóműködés eredménye, megkóstoltunk 5-6 különböző ásványvizet. Meglátogattunk egy mofettát, aminek kialakulása, működése ugyancsak vulkáni eredetű.









A délelőtt folyamán felkerestük a helyi Jókai Mór Általános Iskolát, ahol nagyon barátságos fogadtatásban volt részünk. Hadnagy Lóránt igazgató úr bemutatta iskolájukat, ezt követően pedig mi mutattuk be a Tátról és a III. Bála Általános Iskoláról készült videónkat. Átadtuk a tantestületnek és gyerekeknek hozott ajándékainkat, aztán elbúcsúztunk.

 

Túránk az Apor bástyához vezetett, ahonnan nagyon szép kilátás tárult elénk: az Olt partján fekvő Tusnádfürdőt láthattuk madártávlatból.

4. nap:

„Bementünk” egy vulkán kráterébe, felfedeztük a Szent Anna-tavat, majd a Mohos-tőzegláp titkait ismerhettük meg, ami Európa egyik legnagyobb tőzeglápja. A Torjai Büdös- barlanghoz (ami egy szabadon látogatható mofetta), már nem sétáltunk el, mert nagyon hideg volt, még a hó is esett. De egy kivezető nyílását megmutatta az idegenvezető, ahol éreztük a „kénkő” szagát. Utunkat folytattuk Kovásznára, ahol a „Pokolsár”-t néztük meg, és megkóstoltuk a helyi ásványvizet is.

A hazafelé vezető úton áthaladtunk a világ legnagyobb székelykapuja alatt, és kis pihenőt tartottunk a szintén világrekorder kopjafánál. Tiszteletünket tettük a Nyerges- tetőn álló kopjafa- emlékhelynél, ami az 1848-1849-es forradalomban és szabadságharcban részt vett hős székelyeknek állít emléket.

5. nap:

Elbúcsúztunk a 3 napig szállást adó Tusnádfürdőtől, és elindultunk hazafelé. Először Kézdivásárhelyre utaztunk. A városban kis sétát tettünk, ahol megtekintettük Gábor Áron szobrát, aki az 1848-49-es szabadságharc tüzértisztje és híres ágyúöntője volt. Láttunk egy általa készült ágyút is.  Ezt követően hosszabb utazás után Déva várát csodálhattuk meg a hegy alól. Utolsó megállónk Aradon volt, ahol megkoszorúztuk az itt kivégzett tábornokok emlékművét.

A késő esti órákban érkeztünk haza, fáradtan, de szép élményekkel gazdagodva.