Akkreditált kiváló tehetségpont az Oroszlányi Hunyadi Mátyás Általános Iskola

„Ha az ember a maximumot tűzi ki maga elé célként, az még természetesen nem jelenti azt, hogy biztosan el is fogja érni, de nagyon kicsi az esély kihozni valakiből a potenciális maximumot, ha kevesebbel is beéri.”

 

Polgár Judit sakk nemzetközi nagymester szavaival köszöntötte a megjelenteket Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Fiatalokért Felelős Helyettes Államtitkára 2024. március 23-án, a XV. Kárpát-Medencei Tehetségnapon. Ezen az ünnepségen adta át a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége és a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács a Felfedezettjeink díjakat és a Tehetségpontok akkreditációs okleveleit.

 

Az Oroszlányi Hunyadi Mátyás Általános Iskola 2017-ben vett részt először a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (a továbbiakban: MATEHETSZ) által kiírt akkreditációs eljáráson tehetségponttá minősítése céljából. Nagy elismerés volt az iskola tantestülete számára, hogy már az első megmérettetésen az Akkreditált kiváló tehetségpont elismerést kapták meg.

 

Az akkreditációt háromévente szükséges megismételni, azonban a pandémia következtében ez csak a 2023/2024-es tanévben vált lehetségessé.

 

Az akkreditációs folyamat első lépéseként részletes szakmai beszámolót készített a tehetségpont vezetője: Huma Erzsébet az iskolában 2017-2023 évek között megvalósult tehetségazonosításról, gondozásról és tudásmegosztó tevékenységekről. Ezt követte a MATEHETSZ két szakemberével folytatott konferencia, melyen alkalom nyílt a beszámoló értékelése során felmerülő kérdések megválaszolására és különböző dokumentumok bemutatására.

 

A tehetségszakemberek írásos értékelése szerint:

 

„Az Oroszlányi Hunyadi Mátyás Általános Iskola a 2023/2024. évi akkreditációs folyamatban való részvétele eredményeként helyi (intézményi/települési) hatókörű, Akkreditált kiváló tehetségpont címet nyerte el! (...) A tehetségpont tehetségfejlesztő munkája példaértékű, gazdagító, komplex programjaik rendszerszerűen működnek. Jellemző rájuk a nyitottság, és az a szemléletmód, amivel minden érdeklődő gyermeknek megadják az esélyt tehetségük kibontakoztatására.”

Az akkreditációs díjat Dr. Polonkai Máriától, az Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnökétől vehette át Fehérvári Mónika, az iskola igazgatója.

Egy kis ízelítő az iskola jelenlegi tehetségfejlesztő programjaiból:



LEGO eszközökkel és robotokkal fejlesztik a problémamegoldó gondolkodást és a kommunikációt. Robotika szakköreik minden évfolyamon elérhetőek. A 2019-es Nemzetközi Legorobot Olimpián, másnéven WRO-n csapatuk képviselte hazánkat. LEGO Story Starter eszközzel a szövegértés és szövegalkotás fejlesztését támogatják immár angol nyelven is.

Első osztályban elindították a logikus, elemző gondolkodást fejlesztő Sakkpalota programot, mely megalapozza a már hagyományosan felső tagozaton működő sakk szakkör tevékenységét.

Dobd a kosárba! és Intézményi Bozsik Labdarúgó programjaik a sporttehetségek felismerését és gondozását célozzák.

A kreativitás és fantázia mozgósítása, alkotó közreműködés a csoportos dramatikus tevékenységekben bábszakkörük célja, melyen alsó tagozatosaik vehetnek részt. Hasonló céllal működik felső tagozatosaik körében a dráma szakkör.

Társasjáték klubjukban a kooperatív és kognitív képességek egyaránt fejlődnek az ön- és társismeret mellett.

Tudásmegosztó tevékenységük jellemzően nyílt órákon/foglalkozásokon valósul meg, melyen tehetséggondozó munkájuk gyakorlati megvalósulását mutatják be pedagógusaik.