Az elmúlt hetekben országos versenyeken elért 1. helyezéseknek örülhetett az intézmény.

A Solton május 14-15-én megrendezett „XVII. Lehoczky János Komplex Környezeti Emlékverseny a Kárpát-medencében” elnevezésű megmérettetésen az iskolát képviselő csapattagok (Ábrahám Csenge 7., Fodor Kata és Kószó Hedvig 8. osztályos tanulók) kimagasló eredményt értek el.

A verseny ismeretanyaga az élet ajándékaival: a talaj-, víz- és a levegővédelemmel, a hazai és a távoli tájak védett területeivel, valamint a nemzetközi környezet- és természetvédelmi egyezményekkel foglalkozott.

A felkészülés egyik legizgalmasabb részeként említhető a lakóhelyi környezet értékeinek, problémáinak ismerete, a problémákra való megoldási javaslatok keresése és a lakóhely életének fenntarthatósága körüli vizsgálódás. Igazi kihívás és kaland volt ez pedagógusnak és tanulónak egyaránt.

A résztvevők sok-sok elméleti tudással gazdagodtak. Prezentációt készítettek a kornistárnicsról, az év vadvirágáról. Ennek érdekében sokat túráztak, felkeresték a Csipak-semlyék nevű védett területet, ahol ősszel díszlik ez a növény. Szituációs játék keretében mutatták be, hogy milyen nagy probléma lakóhelyükön a levegőszennyezés. Terepi jegyzőkönyvet készítettek a Bite-szék, mint élőhely havi változásáról, amelyről szintén túrák során gyűjtötték az adatokat. Ökológiai vizsgálat keretében bizonyították, hogy a hirdetésekkel népszerűsített tisztítószerek helyett mennyivel hatékonyabb, olcsóbb és környezetkímélőbb az ecet, a mosószappan és a mosószóda. Kutatómunkát végeztek a lakóhelyük fenntarthatóságot szolgáló tevékenységeiről, megoldásairól. Az eredményt plakáton népszerűsítették.

Erőfeszítéseik meghozták a csapat országos sikerét.

Remekeltek az intézmény robotikát imádó tanulói is. Az iskola Robot Szumó kategóriában 3 csapattal képviseltette magát a kétnapos „II. Békéscsabai SzC Nemes-Linamar Országos Lego Robotprogramozási Versenyen”.

Ebben a kategóriában a diákoknak 60 perc áll a rendelkezésére, hogy a legelemibb Lego Mindstorms EV3 készletből összeépítsenek és felprogramozzanak egy robotot, súly- és mérethatárnak megfelelően. A robotok egy kör alakú pályán 3x3 perc lehetőséget kapnak arra, hogy az ellenfél robotját a pályáról kitolják.

Az első nap  izgalmas csatái után mindhárom csapat a középdöntőbe jutott, ahol az Éjbenjárók (Szabó Richárd és Szabó Zoltán, 8.b osztályos tanulók) a 8. helyen, az AdRihanna (Tamás Hanna és Papp Adrián 7.a osztályos tanulók) a 7. helyen végeztek.

A RoboLéták  (Csiszár Csanád 8.b osztályos diák és Csák Marcell, a Déri Miksa Szakgimnázium és Szakközépiskola tanulója, a mórahalmi iskola tiszteletbeli robotika szakköröse) a döntőbe jutottak, és a következő napi döntőre új konstrukcióval, új programmal készültek. A megújult robottal a csapat veretlenül nyerte meg a versenyt, és vette át Robot Szumó kategóriában az 1. helyezettnek járó kupát.