A Budapest IX. kerületi József Attila Általános és Művészeti Iskola ebben az évben is kapcsolódik az Ars Sacra Fesztiválhoz.
"Mester és tanítványai" címmel nyílt kiállítás az elmúlt 30 év legszebb alkotásaiból.

Az élénk, érzelmes és szabad képzetkapcsolásokból származnak az illúzióink, az élettelen dolgok megelevenítése, a gyermeki mítosz tüneményei. Ezekben gyönyörködhetnek az iskolába betérők: hatalmas freskókban, pannókban, festményekben. A mester, Vincze Angéla képzőművész is kiállít a diákokkal.

A megnyitón megjelent vendégeket és az iskola diákjait Beleznay Tamás tankerületi igazgató köszöntötte. A megnyitón részt vett Döme Zsuzsa alpolgármester asszony, továbbá a Belső- Pesti Tankerületi Központ részéről Garamvölgyiné Mérey Judit oktatásügyi osztályvezető és Rapi István tanügyi referens is.

Dr.Gencsev Plámenné nyitotta meg a kiállítást. Kiemelte  a művészeti nevelés fontosságát. Az iskolában Berki Erzsébet –kézműves, Gencsev Gábor- dráma és Vincze Angéla festészet tanszakon fejleszti a diákok kézségeit remek eredményekkel.

A kiállításmegnyitó tárlatvezetéssel folytatódott, ahol a Vincze Angéla művésztanár bemutatta a legsikeresebb díjazott, különböző nemzetközi, hazai pályázatokon és kiállításon szereplő munkákat.

A művésztanár beavatta a látogatókat a siker titkaiba: az esztétikai nevelés mással felcserélhetetlen módszere a művészeti nevelés a vizuális kultúra tanítása. Ezen keresztül a látás és tapintás érzéke és képessége lépésről lépésre, a tudatosan felépített gyakorlati, egyéni alkotómunka révén fejleszthető. Ez se több, se kevesebb, mint a gyermek látásmódjának és érzékenységének következetes formálása. Az a legfontosabb, hogy a különböző anyagok és technikák alkalmazása az önkifejezés újabb és újabb lehetőségeit tárja fel. Ezek nyomán az alkotás vágya és személyes szükséglete igazi hajtóerővé válik. A gyerekek így tesznek szert arra a tudásra, mellyel valóban alkotni képesek. Ily módon a tapasztalat nem tárgyakban, motívumokban, vagy ilyen- olyan divatokban rögzül, hanem az eredeti szemléletmód kialakulását és kreativitást ösztönzi.


A művészeti nevelés hite szerint nem csupán a rajzkészség, és a manuális tevékenységek átadásából áll. Ezeknél sokkal fontosabb a lelki folyamatok megértése és irányítása, vagyis az önismeret fejlesztése, a pozitív éntudat kialakítása, végső soron az, hogy a gyerek rájöjjön, valójában mire is képes.
A gyerekeket meg kell tanítani motívumaik, érzelmeik megismerésére, szabályozására.

Húsz éve, hogy a 2000-ben, a Párizsi Világkiállításon egy 24 m²-es pannóval képviselték Európát és hazánkat. A képen Magyarország történelmét kellett megfesteni a sámánizmustól napjainkig.

A rendezvény végén a vendégek megnézték a Gyermekfestők Párizsban című filmet, amelyet az M1 televízó készítetett az egyéves munkáról 1999-ben, és a Párizsba kiutazó diákok örömét az üveg palotában, ahol kiállították az alkotásaikat.

A film megtekintése

Programfüzet megnyitása

A kiállítás a IX. kerületi mester u. 67-ben 2021. szeptember 6-10. között látogatható