A Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola gimnáziumi székhelyintézménye április második hetében két osztálynyi idegen nyelvű diákcsoportot is vendégül látott: holland és szerbiai tanulók vettek részt közös programokon az őket fogadó szegedi diákokkal.

A szegedi iskola tanárai az eTwinning európai iskolák hálózatán belül vették fel a kapcsolatot tavaly nyáron a hollandiai Ubbergen település Notre Dame des Anges nevű iskolájával a jövőbeli diákcsere és partnerség kialakításának reményében. A program első részében, 2017 telén az Eötvös Gimnázium 18 tanulója utazott Hollandiába. A szegedi diákok részesei lehettek a holland iskola mindennapi életének, kulturális programokon és kirándulásokon ismerhették meg a környéket, jártak például Bosch szülővárosában, Amszterdam múzeumaiban, korcsolyáztak a város hatalmas pályáján.

A program Szegeden folytatódott 2018. április 10-től 17-ig. Ezúttal a magyar diákok szállásolták el korábbi partnereiket. A vendégek a Kodály-módszerrel, a citerával és a magyar népzenével ismerkedtek énekórán, angolórán pedig Kahoot versenyen mérhették össze erejüket játékos feladatok megoldásával. Megismerkedtek Szeged nevezetességeivel, jártak Budapesten a Parlamentben és a Várban, továbbá Ópusztaszeren a Feszty-körképet és a skanzent csodálhatták meg. Vadasparkba látogattak, tortát készítettek, és a búcsúesten az iskolai táncházban ízelítőt kaptak a magyar néptáncból.

A terv egyértelmű: a két intézmény a jövőben is folytatni szeretné a sikerrel megkezdett partneriskolai együttműködést.

Régebbre nyúlik vissza az Eötvös és az újvidéki Svetozar Marković Gimnázium együttműködése, hatéves testvériskolai kapcsolat fűzi össze őket. A két gimnázium között rendszeresek a diák-csereprogramok. Ebben a tanévben a „Határtalanul” pályázat keretében látogatták meg egymást. A két oktatási intézmény közös projektjének címe: „Teremcsere határtalanul”, melynek keretében a két iskola diákjai órákat látogattak egymás intézményében, továbbá saját lakóhelyük bemutatása érdekében a másik iskola számára tablókat készítettek a Dél-Alföld és a Vajdaság történelméről, népi kultúrájáról, irodalmáról, valamint növény- és állatvilágáról. A novemberi újvidéki kirándulást a vajdasági diákok – köztük számos magyar anyanyelvű - áprilisban viszonozták. Természetesen az egymásnál töltött három nap alatt jutott idő a fogadó város nevezetességeinek megtekintésére, így Szegeden múzeumlátogatásra, fűvészkerti kirándulásra és a 30 éves Szegedi Kortárs Balett előadásának megtekintésére.

E tekintetben is szilárd az elhatározás a két iskola tanárai és diákjai körében: a meglévő jó kapcsolatot folytatni kell!