2017-ben folytatódott a már jelentős hagyományokkal rendelkező „Gyöngyök és gyémántok” tehetséggondozó vetélkedősorozat, amely az európai történelem és a nemzeti hagyományok ápolásának, kulturális örökségünk megőrzésének, továbbadásának nemes szerepét vallja feladatának.

A szegedi Rókusi Általános Iskola idén tizenhatodik alkalommal szólította versenyre a külhoni és a hazai általános iskolák 7-8. osztályos diákjai alkotta csapatokat a „Gyöngyök és gyémántok a dualizmus korában” című vetélkedő keretében.

 Az előző évekhez hasonlóan korhű keretjátékba illesztett történelmi, kulturális barangolásra hívták a szervezők a versenyző csapatokat.

A vetélkedő keretjátékában a Monarchia évtizedeinek, a dualizmus korának színes világát egy különös körképbe álmodva keltették életre. E körkép egy különös Millenniumi emlékkönyv megsárgult lapjai segítségével idézte meg az Osztrák-Magyar Monarchia, s az akkori Magyarország életét.

A verseny első fordulójában e Millenniumi emlékkönyvet alkották meg a csapatok, beleillesztve abba egy korabeli család történetét, a kávéházakban ”hallott” anekdotát, a Munkácsy nyomdokaiba lépve elkészített millenniumi életképek szín- és szénvázlatát, a millenniumi faluban énekelt népdal felvételét, az ott tanult táncot megörökítő felvételt, a versenyzők tájegységét képviselő viseletet, valamint egy korabeli terméket népszerűsítő plakátot és az azt értékesítő „ügynök” érveit.

E sokszínű feladatsor megoldása után a legeredményesebb tizenöt csapat kapott meghívást 2017. december 2-án a Rókusi Általános Iskolában megrendezett döntőre.

A millennium idején az ország minden pontjáról útra keltek az emberek, hogy részesei legyenek az ünnepi eseményeknek, megtekintsék az ezredévi kiállítást, átérezzék a jeles történelmi pillanat vissza nem térő szépségét. A millenniumi promenádon egy ország „sétált”.

Így történt ez a verseny döntőjén is. Határainkon innen és túl útra keltek az ifjak, s mestereik, hogy részesei legyenek a történelmi időutazásnak, amely a millenniumi Magyarországra repíti vissza őket.

A döntőn a csapatok a történelmi feladatsor keretében végigsétálták az Ezredévi kiállítás pavilonjait; megvitatták a kiegyezés történelmi hatását; történelmi matematikai feladványokat oldottak meg; bebizonyították, hogy Munkácsy festményeit egy-egy beállításból is felismerik. A „millenniumi faluban eltöltött kerekesztendő” után szőttek, fontak, táncra perdültek az ifjak.

A korabeli dalos ünnep megidézése során hangszeres zene és szóló ének, kórusének keretében felhangzottak a történelmünket megidéző dallamok. Az Ősbudavárban tett látogatás során végigsétáltak a promenádon, bemutatva a művészeti alkotófeladat eredményeként született korabeli figurákat; beültek egy kávéházba, hogy az első fordulóban megalkotott anekdoták életre keljenek. Végül festőinasokként ügyességi feladatokat oldottak meg a csapatok.

A program keretjátékában a Rókusi Általános Iskola tanulói által bemutatott színes, mozgalmas, lélekmelengető szépségű életképek varázsolták vissza a millennium korába a döntő résztvevőit.

A verseny győztese a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola Rikkancsok csapata lett: Balogh Lilla Gerda, Boráros Áron, Tóth Sára, Vajda Dávid; felkészítő tanáruk Dr.Lukovics Mária.