Galli Jánosra emlékeztek a nevét viselő általános iskola és művészeti iskola bejáratánál, ahol az 1921-ben született és 2006-ban elhunyt kántor, iskolaalapító, karnagy és zeneszerző tiszteletére felavatták domborművét.

Az iskola névadójának személyét először Murányi László önkormányzati képviselő idézte fel, akitől a dombormű ötlete is származik. Az egykori lányiskolából alakult általános iskolában kezdte tanári, tanítói munkásságát a korábbi kántor. Vezetésével az intézmény ének-zene iskola lett, ahol egy emberöltőn át munkálkodott, életét a harmónia, a stílus és az intelligencia jellemezte, ő pedig a város zenei életét határozta meg, zeneművek születtek, kórusok álltak össze, vagyis zenei életet teremtett– méltatta Murányi László a Pro Urbe-díjas és díszpolgár Galli Jánost.

A képviselő megköszönte azok segítségét, akiknek támogatásával megvalósulhatott az alkotás, Lantos Györgyi szobrászművésznek pedig a domborművet, amellyel a várost gazdagította. 

A zene az életem – idézte édesapját Túri Attiláné Galli Márta tanárnő. Édesapja elsődleges célja volt, hogy zeneileg művelt, zenét szerető ifjúságot neveljen. 1966-ban az országban elsőként közös igazgatás alá került az iskola és a zenei nevelés, még Kodály Zoltán is felfigyelt a csongrádi példára. Élete főművének tartotta ezt az iskolát – mondta édesapjáról Túri Attiláné. 

Az iskola bejárati homlokzatán elhelyezett domborművet Murányi László, Miklós Anikó, a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ igazgatója és Kovács Tamás Gábor, a Klebelsberg Központ főosztályvezetője leplezte le.

Forrás: delmagyar.hu