„Nem varázslat, a tehetség mozgatja az ecsetet tartó kezet…”

Publikálva: 2018. június 12.

A Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola több évtizedes hagyományainak megfelelően ebben a tanévben is meghirdette csendéletfestő versenyét „Varázsecset” címmel. Az alkotásokból létrehozott kiállítás, mely szeptemberig tekinthető meg a Móra Ferenc Múzeumban, kiváló lehetőséget biztosít az iskolák tehetséggondozó tevékenységének bemutatására.

A hagyományos művészeti program 2017-től a Szeged - Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézetével közös szervezésben valósul meg.

Idén május 28-án a Móra Ferenc Múzeum adott helyszínt a „Varázsecset” csendéletfestő verseny ünnepélyes eredményhirdetésének, a nyertes alkotások bemutatásának. A vendégeket és a díjazott tanulókat Gyurikné Vass Angéla, a Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetője és Dr. Kozma Gábor, a Szeged - Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézetének főigazgatója köszöntötte. A nyertes pályamunkákból készült kiállítást Pataki Ferenc Pro Urbe-díjas festőművész nyitotta meg az alábbi gondolatokkal:

„Ámulatba ejt, mire képes ez a varázsecset. Nem varázslat, a tehetség mozgatja az ecsetet tartó kezet. Ez maga a csoda…”

A pályaműveket neves szakmai zsűri értékelte: Popovics Lőrinc szobrászművész és Pataki Ferenc festőművész, akik mindketten a Szegedért Alapítvány Művészeti Kuratóriumának díjazottjai. Az eredményhirdetésen 32 állami és egyházi fenntartású intézmény tanulója részesült elismerésben, akiknek a díjakat Bata Anikó és Popovics Lőrinc művésztanárok adták át.

A kétfordulós verseny során a gyerekek saját intézményükben megfestett munkáikkal pályáztak. A beérkezett alkotásokat szakmai zsűri értékelte, majd a kiválasztott csendéletek készítői részt vehettek a Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában megrendezett regionális döntőn. Külön kategóriában indulhattak a művészeti iskolák tanulói, illetve a vizuális kultúrát általános iskolai képzés keretei között tanuló gyermekek. Mindkét kategóriában négy korcsoport versengett.

Az első fordulóra közel 180 alkotás érkezett. Az előzsűrizés alkalmával 65 tanuló kapott lehetőséget a második fordulóba való bejutásra. A helyszíni döntő 2018. május 3-án került megrendezésre, ahol a tankerületi és az egyházmegyei általános iskolák tanulói 8 csendélet-beállítás közül választhattak. A versenyzők feladata az ikebanák, népművészeti tárgyak, drapériák, zöldségek, gyümölcsök minél dekoratívabb megfestése volt. A csodálatos virágkompozíciókat a Móra Ferenc Múzeum népművészeti tárgyai is színesítették, ezzel is közelebb hozva a gyermekekhez a népi kézművesség gazdag szín- és formavilágát.

A verseny célja a természet szépségeinek befogadása, megjelenítése, a népi kultúra, valamint a múzeumba járás kultúrájának népszerűsítése, a tehetséges tanulók felkarolása.

A diákok által alkotott remekművek szeptemberig tekinthetők meg a Móra Ferenc Múzeumban.


Menü

Navigáció