Együttműködéssel a diákok környezettudatos szemléletének fejlődéséért

Publikálva: 2024. június 18.

A Tisza-parti Általános Iskola ebben a tanévben többféle színtéren erősíthette tanítványai környezettudatos gondolkodását, szemléletének fejlődését, a természettudományos tantárgyak tanulása iránti motivációt, a kémia tantárgy iránti érdeklődést. Ebben a munkában az SZTE Kémia Intézet Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékével való együttműködés segítette.

A 2023/2024. tanévben a Tisza-parti Általános Iskola és az SZTE Kémia Intézet Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszéke között igen erős együttműködés alakult ki, amely jelentős mértékben segítette a köznevelési intézmény pedagógiai tevékenységét és célkitűzéseinek megvalósítását.

A két együttműködő partner összefogásának köszönhetően változatos programok erősítették a tanulók környezettudatos szemléletének fejlesztését, a természettudományos tantárgyak tanulása iránti motiváció kialakítását és a kémia tantárgy szeretetére való ráhangolást.

2023 novemberében - az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretein belül - Dr. Sápi András, az SZTE Kémia Intézet Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékének munkatársa tartott előadást az iskolában az alsós és 5. évfolyamos diákok számára. Az innovatív, szemléletformáló előadás témája a hulladékgyűjtés és -csökkentés volt.

Nagy élményt jelentett a ,,Tudománnyal a fenntartható környezetért” című verseny is, melyre az SZTE Kémia Intézettől kapott meghívást a Tisza-parti. Itt a tanulók előre megadott témák közül dolgoztak fel egy általuk kiválasztottat. A versenyben a fókusz az aktuális környezeti problémákra és azok megoldására irányult. Fontos volt, hogy a prezentációk jövőbe mutató ötletet is tartalmazzanak. A Tisza-parti Általános Iskola 7.b osztályos tanulója, Szepes Zinka remekül vette az akadályokat a megmérettetésen. Az ifjú környezetvédő ,,Teflonszármazékok és mikroműanyagok vizeinkben” című témájával a II. helyen végzett.

A Tisza-parti Általános Iskola mellett a Kecskeméti Katona József Gimnázium és a Jászberényben működő Lehel Vezér Gimnázium kapott meghívást a versenyre.

Az együttműködés során kihelyezett kémiaóra megtartására is sor került Dr. Musza Katalin tudományos főmunkatárs irányítása mellett. A Tisza-parti 7. évfolyamos diákjait az a megtiszteltetés érte, hogy beléphettek a Kémiai Intézet szentélyébe, egy modern, jól felszerelt laboratóriumba, ahol látványos, izgalmas kísérletekkel varázsolták el őket.

Mindemellett a gyerekek megtekintették Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas magyar tudós és Dr. Karikó Katalin kutatószobáját is, ahol a Nobel-díjasok munkásságáról kaptak információkat.

Az együttműködés jövő tanévi folytatása iránt mindkét fél elkötelezett.

Menü

Navigáció