Egy pedagógus tollából

Publikálva: 2018. október 1.

A Röszkei Orbán Dénes Általános Iskola a drámapedagógia eszköztárának felhasználásával igyekszik az egészséges, öntudatos tanulók boldog és tevékeny iskolai életéhez vezető utat kiépíteni, és megteremteni a „maga kis csodáját”. Pályázati forrással támogatott jó gyakorlatuk megvalósításáról Kozma Zsófia Ágnes, a projektet megálmodó és vezető tanító összegezte gondolatait.

Csoda. Életünk során sokszor várjuk, szeretnénk rátalálni, reménykedünk, hogy részünk lesz benne. Meglepő helyeken, messze keressük, ritka pillanatnak gondoljuk, már-már elérhetetlennek hisszük. Egyetlen dolgot azonban kevesen tudnak. Hogy a csodák körbevesznek, ott vannak minden nap körülöttünk, és mi magunk is teremthetünk csodákat, csodás pillanatokat. Pedagógusként sok csodával találkozunk. Ragyogó és nyitott gyerekszemekkel, gyerekszívekkel, akik látni, felfedezni, tapasztalni vágynak. Megismerni a világot, felfedezni ezer új és érdekes dolgot, megismerni saját magukat, erősségeiket, gyengeségeiket, megtalálni azt, amit később majd hivatásuknak mondanak.

Pedagógusként részt venni és vezetni őket ezen az úton már önmagában csoda. Napjainkban azonban egyre nehezebb ez az út. A gyerekeket egyre nehezebb motiválni, a lelkesedésük gyorsan alábbhagy, egyre gyakoribb az érdektelen, unatkozó tanuló, egyre gyakoribb az egymást bántó, tanulási problémákkal és magatartászavarokkal küzdő gyermek. A hagyományos iskolai keretek sokszor nem adnak lehetőséget a miértek megtalálására és megváltoztatására.

Programunkban, mely 1,4 millió Ft támogatásban részesült a Klebelsberg Központ pályázatának „Pedagógusi, intézményi munkaközösségi jó gyakorlatok támogatása” kategóriájában, a drámapedagógia eszköztárával ismerkedünk, és ismertetjük meg a tanulóinkat is. Szakképzett drámapedagógusunk heti kétszer két órában foglalkozik a vegyes korosztályú és összetételű csoportokkal.  Közel 50 tanulónk vesz részt a programban. A foglalkozásokon az izgalmas drámapedagógiai, önismereti és szituációs játékok megismerése mellett már két fantasztikus előadásra is készülnek. Bár még a folyamat elején járunk, máris látszik, hogyan kovácsolódnak csapattá, hogyan ismerik meg egyre teljesebben egymást és magukat, milyen izgalmas dolgok derülnek ki róluk egymás számára, amiről eddig - habár egy iskolába jártak - fogalmuk sem volt. Szeretettel nézzük, ahogy az idősebb diákok segítik és terelgetik a fiatalabbakat, és a kicsik új játékokat tanítanak a nagyoknak. A folyamat, ami a szemünk előtt zajlik, tényleg csoda, amit nem elég látni, azt láttatni is kell, épp ezért szeretnénk másokkal is megosztani. A szegedi Szent-Györgyi Albert Agórában december 15-én bemutatásra kerülő „Hétfejű tündér” és „Kalandozások a tükörben” című színdarabok hivatottak arra, hogy más iskolák és diákok is részesei legyenek a drámapedagógia izgalmas és sokszínű világának. Reméljük, hogy hatására többen is kedvet kapnak hozzá, és átveszik, mint jó gyakorlatot. Míg diákjaink élvezettel vesznek részt a foglalkozásokon, sőt, ötleteikkel, elképzeléseikkel maguk is színesítik és alakítják a darabokat, pedagógusaink sem tétlenkednek. Hárommodulos online képzésen veszünk részt, mely szakmai fejlődésünk mellett eredményes, gyakorlatban is jól használható eszközöket ad az iskolákban előforduló konfliktusok kezeléséhez.

Köszönjük az anyagi és szakmai támogatást, mellyel lehetővé vált, hogy a Röszkei Orbán Dénes Általános Iskola megteremthesse a maga kis csodáját. Nagyon várjuk a bemutatót, és tudjuk, hogy diákjaink mérhetetlenül büszkévé tesznek bennünket szereplésükkel, a programnak köszönhetően pedig mind olyan maradandó tapasztalatokat és élményeket szereznek, amelyek segítségükre lesznek további életük során is.

Menü

Navigáció