A Szegedi Jerney János Általános Iskola nevelő-oktató munkájában évek óta nagy sikerrel alkalmazza a drámapedagógia eszközeit, melynek köszönhetően Pemetefű színjátszó csoportja folyamatosan kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhet.

Kis Tibor drámapedagógus, gyermekszínjátszó-rendező 2017-ben írt véleménye szerint: A Pemetefű az utóbbi évek legígéretesebb Csongrád megyei csoportja.”

A kis csapatot jelenleg ötödikes és harmadikos diákok alkotják, de bárki csatlakozhat, aki kedvet érez ehhez az összetett, cseppet sem könnyű, mégis sok-sok örömet nyújtó tevékenységhez. A gyermekszínjátszás az egyik legkreatívabb tevékenység, amely a személyiséget komplexen fejleszti, s közösséget teremt. A próbák, a szereplések során megtapasztalják a gyerekek az alkotómunka örömét, s olyan élményekhez jutnak, melyek segítségével kiteljesedhetnek, szárnyalhatnak.

A csoport évek óta kiemelkedő eredményességgel szerepel a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozón és Fesztiválon, mely az ország egészét érintő felmenő rendszerű gyermek művészeti rendezvénysorozat. A fesztiválra a hazaiak mellett meghívást kapnak az adott évben legjobb határon túli magyar gyermekszínjátszó csoportok is: az idén 25 hazai mellett 5 határon túli csoport képviseli a Felvidék, Erdély, Muravidék, Vajdaság gyermekszínjátszóit.

Az országos gálán történő szerepléshez hosszú és komoly munkát igénylő út vezetett. A verseny a megyei fordulóval indult, ahol az előadás után részletes szakmai értékelést és minősítést kaptak a résztvevők. A következő találkozón a régió „arany minősítést” elnyerő csoportjai mutatkoztak be, majd a Magyar Drámapedagógiai Társaság zsűritagjai kiválasztották azokat az előadásokat, amelyek kiemelkedőek, példaértékűek, és szerepelhetnek a rendezvénysorozat záró eseményén.

Az „arany minősítésű” Pemetefű ezúttal is ezek között a csoportok között tudhatja magát. A kis tehetségek meghívást kaptak a XXVII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó fesztiváljára, és az idén már 6. alkalommal vehetnek részt a Kárpát-medence legjobbjait felvonultató országos gálán.

„Számomra kiemelten fontos szempont, hogy irodalmi értékeket képviselő, igényes, a gyerekeket érzelmileg megérintő és megbecsülő alkotásokkal ismertessem meg tanítványaimat. Legutóbb Máté Angi erdélyi kortárs írónő csodálatos történetét, az Emlékfoltozókat dolgoztuk fel a szerkesztett játék adta lehetőségekkel. Az elmúlás, a hiány érzése, a fájdalom, az emlékezés állt a történet fókuszában. Megismerkedtek a gyerekek Dsida Jenő, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, József Attila, Zalán Tibor, Weöres Sándor néhány költeményével. Ezeket a szépséges verseket beépítettük játékunkba. A zenei anyag is túlnyomórészt a mi munkánk. Hiszem, hogy a próbák, a közös élmény, az együttgondolkodás, a képzelet szárnyalása felszabadít, örömet szerez, érzelmileg gazdagít.” – így vall gondolatairól, érzéseiről a csoportot nagy sikerrel vezető Lovai Ágota, tanító.

A kis csoport eredményeihez gratulálunk!