Lezárult a Selye János Diáklaborhálózat kiépítése projekt a Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban
Lezárult a Selye János Diáklaborhálózat kiépítése projekt
A pályázatot kiíró és a támogatást nyújtó Nemzeti Innovációs Ügynökség és a Magyarországi Diáklaborok Egyesülete a projekt részeként a diáklaborok fejlesztését, a laborok közötti kapcsolatok kiépítését, valamint a diákok körében a természettudományos tárgyak népszerűsítését tűzte ki célul.
A Piarista Rend Magyar Tartománya által vezetett, sikeresen megvalósult Selye János Diáklabor pályázat eredményeként a Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium, a Dabasi Táncsics Mihály Gimnáziummal, a Kecskeméti Piarista Gimnáziummal és a Kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnáziummal közösen létrehozott konzorciumban nagyértékű, korszerű eszközökkel, anyagokkal szerelték fel a meglévő diáklaborokat.
A projekt célja a Természettudományok, Informatikai, Műszaki és Matematikai tudományágak (TIMM) népszerűsítése volt helyi, megyei és régiós szinten, valamint szoros együttműködés kialakítása általános iskolákkal, gimnáziumokkal és más diáklaborokkal a térségben.
A Kecskeméti Bányai Júlia Gimnáziumban két év többnyire délutáni tehetséggondozó foglalkozásokat tartottak. A laborba visszajáró diákok közül többen is részt vettek a projekt alatt megvalósult rendezvényeken, ahol értékes tapasztalatokkal lettek gazdagabbak: Science Fair tudományos kiállítás; két diák a hazai diák kutatócsoport tagjaként, Párizsban részt vett az iGEM nemzetközi verseny zárórendezvényén. A Magyarországi Diáklaborok Egyesületével történő együttműködés keretében kitelepültek a mobillaborral Lakitelekre, ahol az általános iskolában kémia foglalkozásokat tartottak. Labormunkatársuk nemzetközi konferenciákon, szakkiállításon és az egyesület szervezésében megrendezésre kerülő hálózatépítő szakmai napokon, műhelymunkákon is rendszeresen részt vett. A programokon keresztül a résztvevő tanulók megismerkedhettek azonos érdeklődésű, más városban, más országban tanuló diákokkal, így a labor részese lehet az országos hálózat erősítését és a nemzetközi kapcsolatok építését célzó munkának.
A projekt részeként a diákok 109 alkalommal 316 kontaktóra keretében mélyíthették el tudásukat fizika, kémia és biológia témakörben.
A XIA-DIAKLABOR-23-05 azonosítószámú „Selye János Diáklaborhálózat kiépítése” pályázattal elnyert támogatás összege 25.801.542 Ft volt, a projekt megvalósításának időszaka 2023.06.01 – 2025.05.31.
A Selye János Diáklaborhálózat programról további információ a gimnázium honlapján érhető el:
http://banyai-kkt.edu.hu/labor/?q=projektrol