Március idusán az 1848-49-es szabadságharc és forradalom előtt tisztelgett a Szegedi Tankerületi Központ valamennyi köznevelési intézménye. A megemlékezések mindenhol szívhez szóló módon fejezték ki Juhász Gyula gondolatait: „Vannak napok, melyek nem szállnak el…”
A Szegedi Alsóvárosi Általános Iskolában projektnapként valósult meg a megemlékezés, amikor is minden tanterem egy-egy történelmi esemény helyszíneként berendezve várta a diákokat.
„A gyerekek találkozhattak a Pilvax Kör tagjaival a Pilvax kávéházban, ahol egy rövid kisfilmet tekinthettek meg az akkori kávéházról és az ott történtekről. A kor hangulatát felidézve egyesek korabeli újságtartóról lapozgathatták fel az aktuális híreket. Egy másik állomáson huszárcsákót készíthettek a gyerekek, míg egy újabb helyszínen különféle kokárdákat alkothattak, melyeket magukkal is vihettek.” – mondta Ország Gyöngyvér magyartanár, aki hosszasan beszélt a különböző állomásokról, a diákokra váró további élményekről.
A kihívásokban gazdag projektnap az udvaron végződött, ahol az iskola minden tagja együtt szavalta el Petőfi Sándor Nemzeti dal című költeményét.
„Rendhagyó módon ünnepeltünk. Ünnepeltük a magyarság összefogását, a szabadság kivívását. Az interaktív játékokkal a gyerekek közösen oldottak meg feladatokat, egységet és csapatot alkottak. Megtapasztalták, hogy együtt könnyebb, hogy együtt sikeresek és eredményesek vagyunk... S mindeközben indirekt módon tanulhattak. Legfőképpen azt, hogy a közös cél összehoz bennünket, s egy nemzetként összefogva nagy dolgokra vagyunk képesek.” – zárta gondolatai a tanárnő.
Az intézmény nemzeti színű logóval tisztelgett a forradalmi történések előtt.
A Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskola is méltó módon ünnepelt. A műsorban a 6.a osztály idézte fel a népek tavaszának eszméit és eseményeit, az 1848. március 15-ei forradalomtól a szabadságharc kibontakozásán keresztül a másfél évig tartó küzdelem lezárásáig. A megemlékezést követően Bartókné Gyöngyösi Andrea, az intézmény igazgatója és Drágity Dusán, a diákönkormányzat vezetője helyezte el az emlékezet koszorúját a névadó, Kossuth Lajos emléktáblája előtt.
„Az idei rendezvény alkalmával iskolánk közössége egy különleges kiállítást is megtekinthetett intézményünk aulájában. A korábbi ünnepségeken diákok által viselt korhű öltözeteket nézhetett meg az érdeklődő közönség, amelyeket Tóth Csabáné művésztanár tervezett és készített.” – mondta Bondárné Tóth Villő tanárnő.
Domaszéken zászlós felvonulás tette különlegessé a megemlékezést. A helyi önkormányzat és az iskola közös szervezésében megvalósuló esemény során utcahossznyi lobogó kígyózott végig a településen. Az iskola diákjai és tanárai egy 105 méter hosszú nemzeti színű zászlóval, trombitaszó mellett vonultak a Szabadság téri kopjafáig. A szabadtéri műsort az intézmény tanulói adták.
„A hetedik évfolyam ünnepi szavai, versei és nemzeti színű szalagos koreográfiája, a kisebbek által előadott ének, a művészeti iskola néptáncosainak előadása méltón elevenítette fel a forradalom hangulatát és a hősök bátorságát, hangsúlyozta a magyar népi hagyományok gazdagságát és a nemzeti identitás fontosságát.” – mondta Ferlingné Dósa Anett főigazgató.