A gyermeki lélek fogékony a szépre és jóra, hatással van rá a művészetek ereje, nem véletlen hát, hogy a köznevelési intézmények szívesen vesznek részt a különböző színházi előadásokon, hangversenyeken. A helyszín lehet más és más, az előadás, a téma, a szereplők változhatnak, de az élmény, amit okoznak, örök emlék marad.

A köznevelési intézmények kiemelt feladatuknak tekintik a szépre, a jóra való érzékenyítést, az élményeken alapuló tanulást, melynek egyik fontos színtere a művészetek világa, ezen belül is a színházi élet. Nem véletlen, hogy az iskolák szívesen viszik tanulóikat a különböző előadásokra.

Kiváló lehetőséget biztosított erre idén is a Lázár Ervin Program, melynek célja, hogy szociális helyzettől és lakóhelytől függetlenül az 1-8. évfolyamon tanulók ingyenesen részt vehessenek színházi, cirkuszi vagy táncos előadásokon, komolyzenei hangversenyeken.

A Mórahalmi Móra Ferenc Általános Iskola 3-4. évfolyamának tanulói például a Szegedi Nemzeti Színházban „A padlás” című előadást nézték meg. A 8. évfolyamosok Budapesten jártak, és a Nemzeti Színházban a „János vitéz” című mű feldolgozását tekintették meg. A 6-7. évfolyamos tanulók a Szegedi Szimfonikusok „Muzsikálj velünk!” című interaktív előadását láthatták Mórahalmon, az Aranyszöm Rendezvényház színháztermében.

Az élményekről mi is lehetne hitelesebb visszajelzés, mint a gyermekszájakból elhangzó gondolatok? Csak néhány a fenti előadások nyújtotta élménymorzsákból:

 „Nem gondoltam volna, hogy ilyen jó lesz. Már amikor bementem, elkápráztatott az, ahogy kinézett, ahogy eljátszották…, életem legszebb pillanata volt.” KV 4.b

„Én őszintén nem hittem a szememnek! Olyan jó volt, és amit énekeltek közben! És a címe az volt, hogy: A padlás. Imádtam!” MBB 4.b

 „Nekem a színház tetszett a legjobban, mert ha felnéztem, csodás festményeket láttam. Én nem hittem volna, hogy egyszer ülni fogok a Nemzeti Színház páholyában, és onnan nézek meg egy előadást. A páholyok felé vezető úton minden be volt borítva vörös szőnyeggel.” KV 4.a

„Nagyon megéheztem a szilvásgombócos résznél a szilvásgombócra.” BBK 4.b

 Lenyűgöző és szórakoztató előadást nézhettünk meg. A színpadon megjelenő színészek kiválóan alakították a karakterüket.  Az előadás tele volt vidám dalokkal és színes jelmezekkel…. Ha valaha Budapesten jársz, mindenképpen látogass el a budapesti Nemzeti Színházba, garantáltan felejthetetlen élményben lesz részed.”  JJ 8.b

„Gyüdi Sándor karmester, a zenekar vezetője, Mozart művei mellett rengeteg érdekes dolgot mesélt nekünk először a hangszerekről, majd a zeneművekről, a zene szépségéről is. Előadásába belecsempészett egy kicsit a fizikából és a biológiából is. Olyan érdekesen beszélt, hogy szinte észre sem vettük, mennyi mindent tanultunk természettudományból is. Nem is gondoltuk, hogy ezek a tantárgyak még a zenében is előjöhetnek!

Az utolsó darabban a természet hangjai is felcsendültek, kicsit mókásabb hangszereken. Rövid betanítást követően mi magunk is bekerülhettünk a zenekarba, még ha csak rövid időre is. Volt, aki a karmester helyét vette át, és többen beálltak muzsikusnak is….  Az előadás fergeteges volt, remélem, máskor is mehetünk ilyen, vagy hasonló programra!” SzB 7.a

A Lázár Ervin Program keretén belül szerveződő színházlátogatások mellett egyéb színházi programlehetőségeket is igyekeznek kihasználni az iskolák. Főleg, ha egykori tanítványból lett művész is segíteni tudja a részvételt. A Szegedi Zrínyi Ilona Általános Iskola tanulói például a Szegedi Kortárs Balett „Diótörő” előadását láthatták nemrégiben.

„A csodálatos karácsonyi történet megtekintése után a gyerekek nagy álma is teljesült, mert találkozhattak Juronics Tamás művészeti vezetővel, Echéry-Pataki András balettigazgatóval, a táncművészekkel, és átadták a számukra készített karácsonyi rajzokat. Nagy volt a meglepetés, mert a társulat is ajándékokkal kedveskedett a gyerekeknek. A program része volt egy izgalmas színpadbejárás, melyet egy volt zrínyis diák, Tóth Ádám, a Szegedi Nemzeti Színház művésze szervezett. Varázslatos délután részesei lehettünk.” – adta hírül az iskola.

 

Fotón: A Szegedi Zrínyi Ilona Általános Iskola diákjainak boldog csapata a társulat körében

 

Az iskolák színházi élményeiből mindez csak pici ízelítő, de ez is jól érzékelteti, hogy milyen nagy boldogságot tud okozni egy-egy különleges előadás.