A Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulóinak sikereiről Gyurikné Vass Angéla intézményvezető számolt be a napokban.

A Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában 2019 óta tanulhatják a gyerekek a sakkot szakköri keretben. A nagy népszerűségnek örvendő foglalkozásokon több mint 40 tanuló ismerkedik a stratégiai gondolkodásmóddal. „A sakk alapjai gyorsan, mindenki számára elsajátíthatóak, de a benne rejlő lehetőségek végtelenek, mindez egyszerre játék, sport, művészet, elegancia és tudomány.” - vallja Retkes Sándor mestertanár, aki a Gedói tehetséggondozó sakkszakkörének vezetője. A sakkozás kiindulópont egy olyan komplex fejlesztési folyamathoz, amely meghatározza a benne résztvevők egész személyiségét. Célunk, hogy a diákok ne konkrét tantárgyakhoz köthetően gondolkodjanak csupán, hanem a problémamegoldás során szélesebb, átfogóbb kontextusban lássanak, személyiségük pozitív irányban teljesedjen ki. Az így megszerzett szemlélet alkalmassá teszi őket az élethosszig tartó tanulás felismerésére, a kudarc könnyebb elviselésére, a kitartás, a küzdés fontosságának megértésére. Az elmúlt két évben a pandémiás események következtében nagyon kevés verseny valósulhatott meg, ami nehezítette a diákok motiválását, illetve az elvégzett munka értékelését. A 2021-től újrainduló versenyek közül két nemzetközi versenyen is részt vettek tanulóink, ahol kiemelkedő teljesítményt nyújtottak úgy, hogy most találkoztak először a versenyhelyzet izgalmával.

Retkes tanár úr 2021 szeptemberétől induló sakk tehetséggondozó mesterprogramjának részeként városi és megyei diákolimpia egyéni korcsoportos versenyszámaiban vettek részt február hónapban a tanulók. Nagy öröm, hogy újra jelenléti formában valósultak meg ezek a versenyek, amelyeken 2-2 éremmel és nagyon sok helyezéssel gazdagodott intézményünk. Szögi-Ződi Ferenc Csongor 8. évfolyamos tanuló Csongrád-Csanád megyei egyéni sakkbajnok lett, így továbbjutott az országos döntőbe.

 

A kötélugrás szakköri keretekben történő oktatása szintén fiatal múltra tekint vissza az intézményben, 2020 szeptemberében indult. Az 53 tanuló három csoportban vesz részt Balogh Nóra Ágnes tanárnő játékos foglalkozásain, aki ebben a sportágban világbajnoki cím birtokosa. A pandémia nem könnyítette meg a kötélugrás helyzetét sem, a legtöbb amatőr versenyt és a diákolimpiát is törölték, így az előző tanév végén az évzáró ünnepségen mutatkozhattak be fiatal sportolóink. Az idei tanévben megrendezett megyei diákolimpián két alsó tagozatos diákunk is képviselhette az iskolát egyéniben. Varga Petra a 3. és Farkas Rebeka Lotti a 4. helyen végzett, ezzel mindketten továbbjutottak az országos döntőbe, ahol nemcsak egyéniben, hanem kettejük közös munkájának köszönhetően párosban is elindulhatnak. Mindketten első versenyükön érték el ezt a kiváló teljesítményt.

 

Más területen is remekül szerepelnek az iskola diákjai. Közülük is kiemelkedik Ferwagner Csaba Áron 8. osztályos tanuló, aki a 7-8. évfolyamos tanulók XXIX. Országos Történelem Tanulmányi Versenyén indult Budainé Puskás Nikoletta Renáta tanárnő felkészítésével. A rangos történelemverseny meghirdetője az Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ. A téma felölelte az ötödikes tananyag szinte egészét, egyetemes történelemből Jézus születésétől a középkor végéig, magyar történelemből a magyarság őstörténetétől az Árpád-ház kihalásáig tartó korszakot.

Az iskolai fordulóból Csaba került ki győztesen, a Csongrád-Csanád megyei döntőn pedig kiemelkedően magas pontszámmal érte el az első helyezést. E verseny folyamatos kitartást, felkészülést és szorgalmat igényel, hiszen az április elejére szervezett országos fordulóhoz új videósorozatokkal, szakirodalmakkal kell megismerkedniük a „kis történészeknek”.

 

Elismerésem fejezem ki pedagógusaink elhivatott tevékenységéért, tudásuk magas színvonalon történő közvetítéséért. Diákjainkra büszkék vagyunk, akik kitartásukkal, szorgalmukkal példát mutatnak a tanulóközösségnek.” – zárta gondolatait az intézmény vezetője, Gyurikné Vass Angéla.