Az egészséges életmód és a digitális világ témakörében megrendezett verseny döntőjét és élménynapját rendezték pénteken Gyulán. A Légy egészséges! Légy tudatos! Légy egészségtudatos! program keretében korábban életre hívott témahéten 30 intézmény, illetve tagintézmény közel 8000 tanulója teljesítette az Okospróbákat, pénteken pedig a tankerületi élménynapon folytatódott az egészségfejlesztő program.
A Gyulai Tankerületi Központ és a Gál Ferenc Egyetem együttműködésének eredményeként életre hívott III. Légy egészséges! Légy tudatos! Légy egészségtudatos! című program keretében megrendezett verseny döntőjére, az élménynapjára, illetve annak első részére pénteken délelőtt zsúfolásig megtelt a gyulai Vigadó. Az esemény középpontjában a fiatalok egészségtudatos magatartásának fejlesztése állt.
Légy egészséges! Légy tudatos! Légy egészségtudatos! élménynapon remek beszámolók hangoztak el.
Légy egészséges! Légy tudatos! Légy egészségtudatos! okospróbákkal
Az idei tanévben az egészségtudatos magatartás és életvezetés népszerűsítése jegyében rendezték meg a több fordulóból álló Okospróbák versenyt, melynek középpontjába az egészséges életmód és a digitális világ tudatos használata közötti egyensúly megteremtését helyezték.
Az iskolai fordulóra egy egész hetet szenteltek. A február 17-e és 21-e közötti a Légy egészséges! Légy tudatos! Légy egészségtudatos! témahét keretében 30 intézmény, illetve tagintézmény közel 8000 tanulója teljesítette az Okospróbákat a kortárs közvetítők, az Egészségőrzők koordinálásával és a családok bevonásával.
Képernyőmentes este
Az iskolák a mozgásra, a mentális egészségre, valamint a digitális eszközök tudatos használatára, az egyéni és közösségi felelősségvállalásra koncentráltak, ezek fontosságára igyekezett felhívni a figyelmet.
Az Okospróbák között szerepelt plakátkészítő verseny, amelynek alkotásaiból kiállítás nyílt a Vigadó előtti téren. A második kihívás során olyan akadálypályákat kellett teljesíteniük a diákoknak, amelyek között fizikai és digitális feladatok, például kódolás is szerepelt.
A harmadik kihívás szabadon választott feladat volt. Az intézmények társas, valamint közösségi játékokat gondolhattak újra. Úgynevezett minikutatást végezhettek az online közösségi médiával kapcsolatos szokásokról, vagy képernyőmentes estét tarthattak a családok bevonásával. A pénteki napra 1320 képernyőmentes este élménybeszámolója készült el.
A digitalizáció nem csak lehetőség, felelősség is
A tankerületi élménynapon folytatódó egészségfejlesztő program célja az volt, hogy a gyerekek megértsék, a technológia nemcsak lehetőséget, hanem felelősséget is jelent. A pénteki élménynapra minden csapat meghívást kapott, azaz 5 járásból, a Gyulai Tankerületi Központ 30 iskolájából érkeztek tanulók, felkészítő tanárok, igazgatók s vendégek.
Nyolc iskola mutatta be a beszámolóját
Az élménynapon a szakmai zsűri által előzetesen értékelt, az iskolai fordulóban a legmagasabb pontszámot elért 8 iskola versenyzői mutathatták be az Okospróbák teljesítéséről szóló beszámolóikat és projektjeiket. A prezentációk mellett az élménynapon mozgásos, logikai és digitális kihívásokkal teli feladatok, előadások vártak a résztvevőkre, amelyek gondolkodásra késztettek, fejlesztették a kezdeményező- és együttműködési készséget, a kreativitást, a sokoldalúságot, a kitartást, a bátorságot.
Tudatosan használni a digitális világot
Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere köszöntőjében idézte dr. Nagy Marcell szakértő gondolatát, amely szerint „Nem lehet nem digitálisan élni egy digitális korban.”
– Az viszont elengedhetetlen, hogy ezt a digitális világot tudatosan használjuk – tette hozzá a polgármester. – A rendezvénysorozatnak pedig éppen ez az eszme adta a küldetését. A téma igen aktuális, rengetegen kutatják.
Szülők és gyerekek másként látják a digitális létet
Ennek kapcsán szólt arról, hogy a mostani gyermekek és szüleik generációja teljesen máshogyan viszonyul a digitális léthez.
– A felnőttek esetében kettéválik a digitális és az analóg élet, a gyerekekében nem. A szülők gyakran azt gondolják, hogy az okos eszközök csak játékra és szórakozásra jók, ami nem igaz. Legyen akármi is a véleményünk a digitális eszközökről, nem lehet nélkülük élni. Ilyen a mostani világ, különösen a COVID-járvány óta, amikor is az online tanórák után online házi feladat következett és a kapcsolattartás is az online térbe került át – folytatta a gondolatot. – Ugyanakkor fontos, hogy tudatosan álljunk a digitális világhoz. Ez a világ rengeteg jó lehetőséget is biztosít, amivel veszélyek is együtt járnak. A program is erre hívta fel a figyelmet, és abban is segített, hogy a szülők és a gyermekek jobban megismerjék és jobban meg is értsék egymás gondolkodásmódját.
A közös gondolkodás nagyon fontos
Dr. Vincze Gábor, a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Karának dékánja elmondta, a rendezvény egyik fő üzenete a közösség erősítése, a közös gondolkodás. A szakember nagyon lényegesnek nevezte, hogy a tudatformálás óvodás-, illetve iskoláskortól a felnőttkorig történjen meg. – Ebben nagyon fontos az említett együttgondolkodás – emelte ki. – A program egyik célja az értékek megszilárdítása, azoknak az értékeknek az erősítése, amelyeket hosszú távon fontosnak tartunk. Mint kifejtette, egyetemük számára nagyon fontos a szemléletformálás. – A Gál Ferenc Egyetemen közel háromezren tanulnak, ezért is fontos, hogy megfeleljünk ennek a szerepnek – tette hozzá. – Az idei rendezvény témája a digitalizáció és az egészség kapcsolata volt.
Veszélyes a fake news
Ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy az internet egyik legnagyobb veszélyét a fake news, az álhírek jelentik, amelyek aránya nagy.
– Ezért lényeges, hogy megfelelő szakemberektől kapjunk információkat – fogalmazott. Felidézte a Légy egészséges! Légy tudatos! Légy egészségtudatos! program menetét. Mint mondta, minden iskola diákjai megismerhették azokat a lehetőségeket, amelyek az okoseszközök pozitívumait jelentik, és ugyancsak előrelépést jelenthet a képernyőmentes időszak népszerűsítése is. Bejelentette, a Gál Ferenc Egyetem vezetése úgy döntött, hogy az elmúlt három év döntős iskoláival közösen gyakorlati módszertani kiadványt készítenek.
Délután a sportcsarnokban folytatódik a program.
A teljes bejegyzés megtekintéséhez kattintson ide.
Forrás: Beol.hu
Fotók: Beol.hu