A Szegedi Tankerületi Központ által koordinált hagyományos iskolaközi online workshopok januári tudásmegosztó fóruma a bűnmegelőzés témáját, ezen belül is a Kék Tér programot tűzte napirendjére. A téma házigazdája a program elindításában és gyakorlati megvalósításában úttörő szerepet vállaló Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola volt.

A Szegedi Tankerületi Központ által két éve bevezetett intézmények közötti tudásmegosztó online workshopok 2024-ben is folytatódnak. A jó gyakorlatok megosztását segítő, havi rendszerességgel megszervezett programok idei első előadását a Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tartotta.

Téma a Kék Tér volt, mely a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának általános iskolai prevenciós programja. Célja, hogy az alsós kisdiákok játékos és szórakoztató módon tájékozódjanak a bűnmegelőzés kérdéseiről, az áldozattá, illetve elkövetővé válás elkerülésének eszközeiről, időben ismerjék fel a veszélyeket, tudjanak és merjenek segítséget kérni a hivatalos szervektől.

A Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola már a program első lépéseinél fontos szakmai szerepet játszott, és 2017-es elindításában mintaiskolaként vett részt.

A workshopon Gyurikné Vass Angéla iskolaigazgató külön kiemelte, hogy a Kék Tér egy olyan bűnmegelőzési oktatócsomag, amely a rendőr- és pedagógusszakma összefogásán és szoros együttműködésén alapul. Megvalósítása során a rendőrség prevenciós törekvéseit pedagógiai módszertan segíti.

Igazgató asszony összefoglalóját M. Toronykőy Márta r. alezredes „Kék Térrel a hatékony bűnmegelőzésért” című eladása követte. A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője történeti visszatekintést nyújtott a témát érintően, és beszélt a célkitűzésekről, eredményekről is. Hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy ez a programcsomag szakmailag megalapozott módon, megfelelő tartalmakkal, eszközökkel folyamatosan bővíthető legyen, és a diákok szeressék.

Végezetül Sipos Márta, a Gedói Iskola pedagógusa a program megvalósításával kapcsolatos gyakorlati tanácsokat osztott meg az érdeklődőkkel, akik a Gedóiban folyó munkáról előzetesen ízelítőt is kaphattak. Egy kisfilmben láthattak részleteket az órákról, amelyeken a tanítás folyamatát különböző eszközök segítették. A diákok játszottak például a „Lépésről lépesre a biztonságért” elnevezésű bűnmegelőzési társasjátékkal, használták az ital, a drogok és a hallucinogén anyagok hatását szimuláló szemüvegeket, és a „Zsaru Sztori” nevet viselő készségfejlesztő kockajáték is előkerült.

A Szegedi Tankerületi Központ által kiemelten kezelt bűnmegelőzési program 2017 óta nagy utat tett meg, jelenleg a tankerület 38 általános iskolai intézményegységében folyik a munka.

A témában szervezett workshop iránt is igen nagy volt az érdeklődés, több mint 80 fő vett részt a január 30-án megrendezett online fórumon.