A Nemzeti Tudósképző Akadémia rendezett programot az Erkel Ferenc-gimnáziumban

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor


Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozója címmel rendezett programot április 9-én Gyulán a Nemzeti Tudósképző Akadémia, az esemény keretében a fürdővárosba látogatott Tim Hunt Nobel-díjas biokémikus, a londoni Francis Crick Institute emeritus csoportvezetője.

 

A program egy laborgyakorlattal indult az Erkel Ferenc-gimnáziumban, amelyet egy pódiumbeszélgetés követett az intézmény könyvtárában. A résztvevők ezután sajtótájékoztatót tartottak a városházán.

 

Görgényi Ernő polgármester elmondta: a gyulai önkormányzat tavaly csatlakozott a Nemzeti Tudósképző Akadémia programjához, ennek köszönhetően azok a helyi diákok, akik érdeklődnek az orvostudomány vagy az ahhoz kapcsolódó valamelyik tudományág iránt, olyan speciális foglalkozásokon vehetnek részt, amelyeken általában csak egyetemisták szoktak.

 

Kiemelte: a program része, hogy a tanulók nemzetközi hírű és Nobel-díjas tudósokkal, kutatókkal találkozhatnak, valamint előadásokon, laborgyakorlatokon vehetnek részt.


Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor


A városvezető jelezte: az önkormányzat a következő tanévben is biztosítja az együttműködéshez szükséges 10 millió forintot. Mint mondta, az összegből az Erkel-gimnázium laborjának speciális eszközöket is vásárolnak.

 

Hegyi Péter, a Nemzeti Tudósképző Akadémia programigazgatója hangsúlyozta: a rendezvény történelmi jelentőségű, hiszen az Gyula városának jövőjét is meghatározhatja.

 

Mint mondta, az ország és egy város jövője is attól függ, hogy milyen az oktatás minősége, hogy befektetnek-e a fiatalokba, segítik-e a fejlődésüket.


Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor


Tim Hunt örömét fejezte ki a diákokkal való találkozás után, megdicsérte az angoltudásukat, valamint a feltett kérdéseiket is.

 

A fürdőváros szépségét dicsérte David Weinberg, a philadelphiai Fox Chase Cancer Center orvosi osztályának elnöke, Dennis Lo, a Hongkongi Kínai Egyetem elnöke és rektorhelyettese pedig arról beszélt, hogy amikor ő volt gimnazista, akkor sosem látogatták meg őket természettudósok. A kollégáival manapság gyakran mennek középiskolákba, de még sosem volt olyan közvetlen találkozása tanulókkal, mint a gyulai esemény során.

 

Zámori Ida, az Erkel Ferenc-gimnázium igazgatója köszönetet mondott a programért, amely, mint fogalmazott, nagyszerű lehetőséget biztosított az egész intézménynek.

 

A találkozó végén a vendégek egy aláírt köszönőoklevelet adtak át Görgényi Ernőnek.






Fotók: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

 

A teljes bejegyzés megtekintéséhez kattintson ide.

 

Forrás: Gyulai Hírlap

Fotók: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor, Tóth Péter