A Szegedi Városi Kollégium Janikovszky Éva Tagintézménye nagyszabású projektet indított útjára, melynek fókuszában a Tisza áll. A komplex programsorozat minden eleme a Szeged városát átszelő folyó minél több szempontból történő megismerésére épül.

A Tiszával foglalkozó projekt megvalósításáról Dr. Tóthné Facskó Zsuzsánna tagintézmény-vezető számolt be.

„A Szegedi Városi Kollégium Janikovszky Éva Tagintézményében ebben a tanévben egy olyan projektet  valósítunk meg, melynek keretében számos aspektusból foglalkozunk Szeged híres folyójával, a Tiszával.

Elsősorban környezetvédelmi és honismereti szempontból ismerkedünk vele, de tervezünk kézműves és művészeti tevékenységet, kulturális jellegű programokat, sporteseményeket is, és nem feledkezünk meg a népi hagyományokról sem.  

Az egyes programokat tíz különböző világnaphoz kötődően tartjuk meg a tanév során. Bár a mi kollégiumunk a főszervező, de bevonjuk a Szegedi Városi Kollégium többi tagintézményét is, valamint együttműködünk más intézményekkel.

 

Célunk, hogy diákjaink városunk kedvelt folyójának megismerésével párhuzamosan tudják értékelni az őket közvetlenül körülvevő környezetet, megtanuljanak felelősséget érezni érte, s ezt a tapasztalatot magukkal vigyék, bárhol is élnek. Ez párosuljon a természet szeretetével és az azzal együttműködni vágyó attitűddel, a természeti és épített környezet megóvásával. Népszerűsíteni szeretnénk a gyakran minden idejüket a négy fal között töltő tanulók számára a szabadtéri sportolási lehetőségeket.

Ösztönözni kívánjuk őket arra is, hogy alkotói tevékenységgel foglalatoskodjanak szabadidejükben, és a tehetséges tanulók merjenek bemutatkozni. Érzékeljék, hogy a hely, ahol élünk, hogyan rezonál a művészetre, hogyan válik közvetlen környezetünk a kultúra részévé.

 

A népi hagyományt pedig mint a jövő zálogát szeretnénk bemutatni, hogy ne úgy tekintsenek rá, mint valami régi, avitt dologra, hanem azon tapasztalatok összességét lássák benne, amely évszázadokon át a természettel együttműködve létezett, így aktuális problémáinkra is - például nyári aszályok miatti vízhiány - kiutat mutathat.

 

Ezen célok mentén szeptember 13-án, a Magyar Diáksport Napjához kapcsolódóan kezdtük meg a Tisza-projekt című környezetvédelmi és honismereti programsorozatunkat, melyre a Szegedi Városi Kollégium többi intézményéből is érkeztek diákok. Első rendezvényünkön két csoportban folyt a munka. Az egyik csapat szellemi és sportvetélkedőn vett részt, melyen a Tiszával kapcsolatos érdekességeket ismerhettek meg, illetve a Tisza élővilágával foglalkoztak. A többiek a Tisza vízminőség-vizsgálatát végezték el a Csermely Környezetvédelmi Egyesület segítségével.

Szeptember 20-án - a Turisztikai Világnap kapcsán - az ártéri erdők élővilágának megismertetésével, megszerettetésével folytattuk Tisza-projektünket. A diákok csapatverseny keretében egy rejtvényt oldottak meg, méghozzá autentikus környezetben, a Tisza-Maros sétányon, melynek tantúráját szintén felhasználhatták a feladat megoldásához.”

A projekt a következő időszakra is izgalmas programokat tartogat. A tervek szerint lesz szó a tiszai halászatról, a szegedi árvízről és az azt követő újjáépítésről, az ártéri gazdálkodásról, sőt illeszkedik hozzá művészeti kiállítás is. A zárás - vetélkedővel és díjkiosztással egybekötve - májusban várható.