„Dobszerda” Dunántúli Regionális Ütőhangszeres Találkozó

A Kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola –Alapfokú Művészeti Iskola és a Muzsikál Kaposvár Kulturális Alapítvány negyedik alkalommal szervezte meg a „Dobszerda” Dunántúli Regionális Ütőhangszeres Találkozót 2024. március 13- án Kaposváron.

Nagy örömükre szolgált, hogy az idei évben 11 város, 16 művészeti iskolájának 14 felkészítő tanára és 7 korrepetitora dolgozott azon, hogy a közel 70 résztvevő sikeresen álljon helyt a találkozón. Ezek a számok emelkedő tendenciát mutatnak az előző évekhez képest, mely azt bizonyítja, hogy egyre jelentőségteljesebb a rendezvény a Dél-Dunántúli régióban.

Három kategóriában várták ismét a „legütősebb” produkciókat: egyéni, duó és kamarazene formációkban mutatkozhattak be a régió tehetséges tanulói.

A szakmai nap egy nagyszabású produkcióval indult, melyet a  felkészítő tanárok és a zsűritagok együtt szólaltattak meg, ezzel is megalapozva a nap hangulatát.

A találkozó repertoárjában az ütőhangszerek családjának számosok tagját vonultatták fel a résztvevők: dobok, marimba, xilofon, vibrafon, dobfelszerelés, kisebb ritmushangszerek szólaltak meg az eseményen.

A szakmai értékelést Palotás Gábor a Kecskeméti Kodály Iskola alap- és középfokon tanító ütőhangszeres művésztanára, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház ütőhangszeres művésze, valamint Szabó Ferenc a Pécsi Művészeti Szakgimnázium és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar nyugalmazott ütőhangszeres művésztanára, a Pannon Filharmonikus Zenekar nyugalmazott szólamvezetője, ütőhangszeres művésze vállalta. Mindketten kiváló zenepedagógusok és aktív művészek. Értékelésük alapján minden produkció a rá legjellemzőbb jelzővel ellátott oklevelet kaphatta meg. Pl. Oklevél a " muzikális és precíz hangszerkezelésért", Oklevél a „koncentrált összjátékért”, Oklevél a " kimagasló technikai és zenei felkészültségért", „Oklevél a legaranyosabb produkcióért”.

A zsűri véleménye alapján a tanulók egyre felkészültebbek, mindenképpen dicséretre méltó a  sok gyakorlás, mellyel gazdagabbá váltak a résztvevők.

A délután folyamán rövid koncertet adott Palotás Gábor, melybe a Kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola ütőtanárait és a közönséget is bevonta. Műsorában változatosan és virtuóz módon mutatta be az ütőhangszerek sokszínűségét. A rendezők célja az volt a koncert megszervezésével, hogy a fiatalok élőben is megtapasztalhassák a művészi előadásmódot, ezzel is inspirációt merítve a gyakorlás folytatásához.

A Kaposvári Tankerületi Központ segítő támogatásával a fiatalok az oklevelek mellé, egy pár Dobszerda logóval ellátott verőt kaptak ajándékba, melynek idén is nagy sikere volt.

A szervezők hálásak a találkozó résztvevőinek, a felkészítő tanároknak, a támogató Kaposvári Tankerületi Központnak, hogy ismét egy különleges szakmai nap létrehozásával gyarapították a Dél-Dunántúli Régió kulturális életét.

balról: a zsűritagok Palotás Gábor és Szabó Ferenc

Balról: Sarkadi Ferenc, Szabó Attila

A szakmai nap hangszerparkjának egy része