Pályaorientációs tevékenysége során a különleges foglalkozások is rendre napirenden vannak a Szegedi Jerney János Általános Iskolában. Idén ezek közé tartozott a kiemelkedő kulturális örökségek között számon tartott szegedi papucs készítése.

A Szegedi Jerney János Általános Iskolában november közepén került megrendezésre a hagyományos pályaválasztási nap, ahol - a korábbi évek gyakorlatának megfelelően - több szakma és foglalkozás is terítékre került. Egyebek között szó esett az asztalos mesterség rejtelmeiről, a szabó, a szakács és a kozmetikus munkájáról, de volt olyan osztály is, amely a tűzoltóság feladataiban mélyedt el.

A foglalkozások tárházában a 4/a osztály tanulói egy kevesek által ismert mesterséget vizsgáltak meg közelebbről: a szegedi papucs készítését tanulmányozták.

Köztudott, hogy az eredeti, kézi varrású szegedi papucs különleges nemzeti értékünk, készítése és viselése szorosan összefonódik Szeged város történelmével. Hagyományának fenntartása közös felelősségünk. Egyebek mellett ez a gondolat vezérelte az iskolát a szakmák bemutatásának ezen különleges területére.

A témához kapcsolódó két óra egyikét Muresán Orsolya könyvtárostanár tartotta. Először egy szabadulószobás feladatsort oldottak meg a gyerekek, akik 4 csoportban versenyeztek egymással, és 8 feladatot kellett megoldaniuk. A tudás mellett számított a gyorsaság, a játékosság és az ügyesség is.  A feladatok között titkosírás, anagrammafejtés, betűvadászat és betűrendbe rendezés is szerepelt.

A 2. órában a Sallay Szegedi Papucs műhelyről, Sallay Tibor cipészmesterről, a szegedi papucs elkészítéséről néztek meg egy videót a tanulók.

Mindenki érzékelhette, hogy ez a munka egyben művészet, hagyományápolás, a kulturális értékek megőrzésének egyi területe, és ha az iskolai pályaorientációs tevékenység nyomán nem is szeretne minden diák a szegedi papucs készítésével foglalkozó cipészmesterré válni, fontos ismernie nemzeti örökségünk eme páratlan és világhírű kincsét.