A Szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium a 2017-2019-ig tartó időszakban részt vesz a Sparkling Science („Szikrázó Tudomány”) program egyik kutatási projektjében több nemzetközi partnerrel együttműködésben.
A Sparkling Science egy kutatóprogram, mely 2007-ben indult útjára az Osztrák Tudományos és Kutatásügyi Minisztérium (Bundesministerium für Wissenschaft, Forschung und Wirtschaft) finanszírozásával, és Európában elsőként formabontó módon segíti a fiatal tudósok szakmai előrelépését.
A program sajátos jellemvonása, hogy az immár 260 projektben (melyből 200 már be is fejeződött) a tudósok vállvetve dolgoznak együtt fiatalokkal a kutatás során. Ez a módszer „civil tudomány” néven ismert.
A Városi fák mint klímanagykövetek (Urban Trees as Climate Messengers) elnevezésű kutatási programban diákok, tanárok, szakértők és tudósok részvételét várják Európa-szerte. A Salzburgi Egyetem egyik kutatócsoportja irányítja a projektet, melyhez a tudományos és gyakorlati élet számos résztvevője nyújt támogatást. Ausztria, Németország és Magyarország területéről hét iskola csatlakozott a programhoz.
A cél, hogy megfigyeljék, mérjék és modellezzék a fák életciklusának szakaszait (fenológiáját) és a mikroklimatikai adatokat. A mért adatokra alapozva a diákok felbecsülik a város fáinak éghajlat-módosító kapacitását. Salzburg, Bécs, Weer, Drezda és Szeged diákjai egy webes alkalmazás segítségével rögzítik a fák méreteit, valamint fenológiai adatokat gyűjtenek, azaz feljegyzik a fa rügyezésének, virágzásának, termésérésének és a lombozat sárgulásának időpontját és időtartamát. Az adatokat a projekt kutatócsoportja dolgozza fel. Az eredmények megmutatják a különböző fafajok válaszát a városi időjárási viszonyokra, illetve ugyanazon fafaj egyedeinek válaszát az eltérő klimatikus viszonyokra. A város fái tükrözik a helyi klímát, így a diákok időjárási paraméterek, éghajlati és fenológiai adatok összevetésén keresztül tanulják meg a különböző éghajlati övek jellemzőit, valamint megértik a városi klíma és a városi élőhelyek közötti kölcsönhatásokat.
A mért adatokra alapozva a diákok felbecsülik a város fáinak éghajlat-módosító kapacitását. Emellett illusztrációkat, fényképeket készítenek vizsgálatuk tárgyáról, a fákról, művészi eszközökkel mutatják be kutatási eredményeiket és a projekt során szerzett élményeiket, tapasztalataikat. Ezáltal kreatív módon, saját szemszögükből fejezhetik ki a városi fák jelentőségét. A tudományos és művészeti megközelítés ötvözése lehetővé teszi a diákok számára, hogy nemzetközi együttműködés keretében bővíthessék tudásukat, megismerjék egymás kultúráját, és értékes tapasztalatokat szerezhessenek.
A Sparkling Science honlapon található információ a projektről: https://www.sparklingscience.at/en/projects/show.html?--typo3_neos_nodetypes-page%5Bid%5D=1000
Illusztráció: http://stadt-baum-klima.sbg.ac.at/