Októberben kezdődött, és a tanév végégig biztosan folytatódik a Szegedi Városi Kollégium Fodor József Tagintézményének érzékenyítő programsorozata, melynek első eleme, egy váci kirándulás a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezetének közreműködésével valósult meg.
A Szegedi Városi Kollégium Fodor József Tagintézményének egy csoportja - a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezetének (SINOSZ) szervezésében - Vácra utazott. Az októberi kirándulás első eleme volt annak a nagyszabású érzékenyítő programsorozatnak, amely a fogyatékkal élő emberek gondjainak a megismerésére, a másság elfogadtatására irányul a Fodor Kollégiumban.
A célkitűzésekről Fodor Erika, a kollégium csoportvezető tanára, a program koordinátora beszélt:
„Fontosnak tartom, hogy a fiatalok ismerjék a sérült, fogyatékkal élő emberek életét, mindennapjait, problémáit. Csak akkor tudják elfogadni őket, ha a mindennapok során maguk is tapasztalatot tudnak gyűjteni élethelyzetükről…
Célkitűzésként jelöltem meg a nyitottságot és elfogadást a fogyatékossággal élő embertársaink felé, az empatikus hozzáállást, a hátrányossággal élők segítését. Érzékenyítő, szemléletformáló programsorozatunk első állomásaként csatlakoztunk a váci kiránduláshoz…”
A több vármegyét is megmozgató eseményen a fogyatékkal élő embertársak megismerése, az együtt töltött idő és a közös programok hasznos ismereteket nyújtottak a diákok számára.
Az előkészítő munkáról és a megvalósításról így számolt be a tanárnő:
„Előkészítésként csoportfoglalkozáson ismertettem a tervezett programot, melynek során a tanulók véleményét is kikértem. Mindannyian kedvezően fogadták a tervet, jelezték, hogy szívesen megismerkednének a siketek és nagyothallók életével, nehézségeikkel és azzal, hogyan tudnának nekik segíteni.
Ezután megismerkedtünk a főbb irányelvekkel, a siketekkel és nagyothallókkal való helyes kommunikációs lehetőségekkel, valamint a program céljaival.
Idegenvezető segítségével lehetőségünk volt megnézni a Püspöki Palotát, amit a nagy múltú város nevezetességeinek felfedezése követett. Megismerkedtünk a kommunikációs akadálymentesítés fogalmával is. A programok során az idegenvezető megfelelően kihangosított mikrofonba beszélt, ezt pedig egy jelnyelvi tolmács közvetítette. Megtapasztalhattuk, hogy a nehezített körülmények nem akadályozzák az érdeklődést, többen kérdéseket tettek fel a témához kapcsolódóan, és mindenki figyelemmel hallgatta az idegenvezető érdekfeszítő történeteit a palota múltjáról, a püspökökről, a város nevezetességeiről…
A visszajelzések alapján sikeresnek tartjuk a kirándulást, a jövőben tovább szeretnénk folytatni együttműködésünket a SINOSZ - szal és más szervezetekkel.”