Műalkotássá varázsolt szemét

Publikálva: 2025. május 5.

Az Ádám Jenő Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Fenntarthatósági Témahetét számtalan programelem tarkította. Köztük is igazi gyöngyszem volt a településmakettek építése, amelyeket - az újrahasznosítás jegyében - kidobás előtt álló kartondobozokból, műanyag joghurtos poharakból és egyéb csomagolóanyagokból készítettek el a gyerekek.

Az Ádám Jenő Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai rengeteg dologgal foglalkoztak a Fenntarthatósági Témahéten.

Életkornak megfelelő szinten beszélgettek a népesség alakulásáról, az éghajlatváltozásról, a környezetszennyezésről, a feleslegesen felhasznált energiaforrásokról, az elpocsékolt ivóvízről,

a fenntartható jövő és az egyéni felelősség kapcsolatáról. A nagyobbak részleteket néztek meg az „Özönvíz előtt” című dokumentumfilmből, amely bemutatja az emberi tevékenységek káros hatásait és a cselekvés szükségességét.

A foglalkozások elengedhetetlen része volt a kreatív alkotói tevékenység is. Többségében újrahasznosítható anyagokból, papírmaradékokból, egyéb hulladékból állítottak össze különféle kompozíciókat.

„Az elkészült munkadarabok egyben figyelemfelhívó jelleggel is rendelkeznek, a Földünkért tanúsított összefogást, a környezetünkért tenni akaró cselekvő magatartást is jelképezik.” – mondta Kissné Tóth Andrea pedagógus.

Az alkotói tevékenység során népszerű volt a Húsvét témája. A háztartástan szakkörön például felhasználták a feleslegessé vált, kifújt tojáshéjakat, amelyek – kifestésüket, díszítésüket követően – a tankonyhánknak kölcsönöztek ünnepi hangulatot.

Más iskolai csoportokban is központi elem volt a Húsvét és az ünnepnek megfelelő környezetbarát dekoráció. Volt, ahol egyebek mellett tojás formájú óriás kép is készült, miközben hasznos párbeszéd zajlott arról, hogy vásárláskor érdemesebb előnyben részesíteni a helyi termelőktől származó terményeket, vagy arról, hogy törekedni kell az újrahasznosítható, természetes, illetve kézzel készített díszek alkalmazására.

Az alkotás folyamatához kapcsolódóan „…. a takarékos gondolkodás és szelektív szemétgyűjtés fontossága is hangsúlyt kapott.” – mondta Kádár-Németh Melinda tanító.

 

 

A Fenntarthatósági Témahéten szenzációs ötletnek bizonyult a településmakettek építése, amelyeket - az újrahasznosítás jegyében - kidobás előtt álló kartondobozokból, műanyag joghurtos poharakból és egyéb csomagolóanyagokból készítettek el a gyerekek.

„A csoportmunkában készülő falurészletek között bölcsőde, focipálya, templom és más épület is helyet kapott. A közös alkotás nemcsak a kézügyességet, hanem az együttműködési készséget, a kreatív gondolkodást és a környezettudatos szemléletet is fejlesztette. A gyerekek örömmel meséltek arról, hogyan hasznosították újra az otthonról hozott anyagokat, és milyen jó érzés volt a „szemetet” műalkotássá varázsolni.

A színes településmakettek iskolánk folyosóján kerültek kiállításra, így mindenki megcsodálhatja, mit jelent számunkra a fenntarthatóság – gyerekszemmel.” – mesélte Sólyáné Sárközi Ágnes tanító.

 

Menü

Navigáció