Az általános iskolákban az ősz egyben a pályaválasztási programok időszaka is. Nincs kivétel, mindenhol maximális odafigyeléssel szerveződnek a legkülönbözőbb szakmák, továbbtanulási lehetőségek bemutatására irányuló rendezvények. Csak ízelítő nyújtható a sok-sok eseményből.
A szakmaközeli szervezetek, intézmények által megrendezett programokat már a tanév kezdetén nagyon várják az általános iskolák. A pályaorientációs nagyrendezvények - mint például a „Szakmafesztivál”, az „Építsd a jövőd!” vagy a „Mi a pálya? - minden évben nagy érdeklődésre tartanak számot. Hasonlóan csalogatóak a külső szervezésű üzemlátogatások és a középiskolai pályaválasztási nyílt napok is, de az általános iskolák maguk is kifogyhatatlanok az ötletekből. Az intézmények a legkülönbözőbb, esetenként igen különleges foglalkozások bemutatásával segítik diákjaik érdeklődésének felkeltését.
A munka már az alsó tagozatos korosztálynál megkezdődik. A Béke Utcai Általános Iskola 3.b osztálya például október közepén egy olyan szülőt láthatott vendégül, aki művégtagok készítésével, vezérlésével foglalkozik. Megtudhatták a gyerekek, hány kilót bírnak el ezek a végtagok, miből készülnek, hogyan vezérelhetőek, és a mutatóujjnak miért van szürke színe. A nap második felében a trolitelepre látogatott el az osztály, ahol sisakot ragadtak, és szemtanúi lehettek a trolimosásnak, feljutottak a szerelőállványra, sőt egy 1979-ben készült trolin is helyet foglalhattak, majd betekintést nyerhettek a diszpécser munkájába, és kamerafelvételeken keresztül követhették a trolikat.
A Röszkei Orbán Dénes Általános Iskola pályaorientációs napján is akadt jócskán érdekesség.
„A pályaorientációs napot minden évfolyam osztályfőnöke a korosztálynak megfelelően szervezi meg: kisfilmet néznek a különböző mesterségekről, rajzok készülnek különféle szakmákról, illetve barkochbát játszanak, amelyben mesterségeket kell kitalálniuk a gyerekeknek.” - kezdte beszámolóját az intézmény vezetője.
Idén is volt vendégük, ezúttal a röszkei rendőrőrs munkatársai látogattak el hozzájuk. A gyerekek kedvéért az autójuk szirénázott, a bilincset és a gumibotot is megmutatták, és a nap talán legérdekesebb programjaként közlekedési jelekkel kiépített kerékpárospályát alakítottak ki, amelyet a kihívásokat kedvelő tanulók ki is próbálhattak.
Nagy volt a készülődés a Tabán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában is. A tornaterem egy napra teljes egészében szakmabörzévé alakult át. Kilenc szakképző intézmény fogadta el a meghívást, és rendezkedett be standokkal a vendéglátó iskola tornatermében, illetve a 2. emeleti tantermekben. A képzési kínálat bemutatása mellett lehetőséget nyílt arra is, hogy az érdeklődő 7-8. évfolyamos diákok a gyakorlatban is belekóstolhassanak az egyes szakmákba. Ültethettek növénypalántát, varrógéppel hímzett könyvjelzőt készíthettek, vagy éppen robotokat programozhattak. A hitelességet csak növelte, hogy a legtöbb vendég olyan diákot hozott segítőül, aki egykoron a Tabánban tanult.
A pályaválasztás, továbbtanulás kérdéseiben nagyon sokat segítenek a Csongrád-Csanád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat szakemberei is. Az intézmény - a különböző lehetőségek bemutatása érdekében – tájékoztató anyagot állít össze, melyben a megyei középfokú intézményekkel kapcsolatos információk jelennek meg.
A tudnivalók folyamatosan frissülő online elérhetősége: http://palyavalasztas.csmpsz.hu/
A pályaorientációs rendezvények időszaka még korántsem zárult le, a legtöbb általános iskolában újabb érdekes programokra lehet számítani.