Mesterkurzus Kaposváron
2023. október 25-27. között a Kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola-Alapfokú Művészeti Iskola valamint a Muzsikál Kaposvár Kulturális Alapítvány szervezésében mesterkurzus valósult meg az intézményben. Az elmúlt években több alkalommal szerveztek már hasonló szakmai eseményt, mely minden esetben pozitív élményeket adott a résztvevőknek és előadóknak egyaránt. A 3 nap alatt közel 300 tanuló és 30 pedagógus bevonásával gyarapodtak módszertani ismereteik.
A mélyrézfúvós hangszerek kurzusát Barkóczi László harsonaművész vezetésével hallgathatták meg, melyet másnap népzenei hangszerbemutató követett, melyen Gulyás Ferenc népzenész volt az előadó. Ezután az Alexander technika rejtelmeibe nyerhettek bepillantást Kepes Juli Alexander technika oktató közreműködésével. A kurzust Bősze Ádám zentörténész „A Virtuóz” előadása zárta. A mesterkurzus továbbképzésként is funkcionált, a régió 15 pedagógusa élt a nem akkreditált továbbképzés lehetőségével.
A program regionális hatását bizonyítja, hogy Pécsről, Fonyódról, Somogyjádról, Bodrogról is érkeztek vendégek a szakmai napokra. Kurzusuk tanítási órákból, interaktív előadásból, hangverseny szervezéséből, elméleti és gyakorlati képzésből és zenetörténeti előadásból tevődött össze. Minden korosztály megtalálhatta benne a neki való programelemet.
A Mesterkurzus Kaposváron szakmai program megvalósítását 2023. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta, a 0453-MMA-23-P pályázat keretében. Köszönet Bősze Ádám, a Kaposvári Református Egyházközség, a Lorántffy Zsuzsanna Református Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, a Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola a Hangász Produkció és a Magyar Művészeti Akadémia segítő együttműködéséért. A zeneiskola épületének felújítása miatt a 4 programelem különböző helyszíneken valósulhatott meg, azonban ez nem volt negatív hatással a kurzusok minőségére. Kiváló helyszíneken lehettek együtt, az összefogás és támogató attitűd ismét jelen volt az intézmények között.
Pedagógusaik hite szerint ezek a szakmai alkalmak olyan útravalót adnak növendékeknek és zenetanároknak egyaránt, melyek a hétköznapok egyhangúságából emelnek ki mindannyiunkat. Motiváció, módszertani megújulás és egy erősebb közösséghez való tartozás a hozadéka a megvalósított programnak.
balról: Barkóczi László és Szabó Máté
Godóné Mayer Emese, Gulyás Ferenc
balról: Laczkovics Lenke, Kerekes Imre, Kepes Juli
Bősze Ádám