Közlekedésbiztonságra nevelés az intézmények évértékelésének központi témái között

Publikálva: 2018. július 17.

Az elmúlt tanévben a Szegedi Tankerületi Központ szinte valamennyi köznevelési intézménye innovatív szemlélettel, különböző közlekedésre nevelési módszerek alkalmazásával igyekezett a tanulók közlekedésbiztonsági veszélyeztetettségének csökkentését elősegíteni.

„A mindennapi közlekedés legsérülékenyebb és legveszélyeztetettebb csoportját a gyerekek képezik. Biztonságuk érdekében jól összehangolt, közös munkára van szükség. A megfelelő minták kialakításában és a közlekedésbiztonsági alapelvek átadásában a szülőknek és a tanároknak egyaránt jelentős szerepe van.” – vallja ezt a Szegedi Zrínyi Ilona Általános Iskola, ahol a diákok - egyebek között - KRESZ szakkör formájában tehetnek szert széleskörű gyalogos és kerékpáros közlekedési ismeretekre, gyakorlati tudásra. A szakkör célja, hogy az életkori sajátosságoknak megfelelő ismeretek elsajátításával minél több gyerek tanuljon meg magabiztosan kerékpározni. A gyakorlatokat, versenyfeladatokat az iskolaudvaron, biztonságos környezetben, megfelelő pályaelemekkel felépített környezetben végzik a gyerekek.

A megszerzett elméleti és gyakorlati ismeretekről évek óta közlekedési versenyeken tesznek tanúbizonyságot az intézmény diákjai. Kiemelkedő eredményeket értek el a Kerékpáros Iskola Kupa (KIK), „Ki a mester két keréken?” városi, megyei és országos döntőin. A foglalkozások a középiskolás éveiket is előkészítik, hiszen az általános iskolában megszerzett tudásukat, versenytapasztalataikat a Középiskolások Közlekedési Kupája (KKK) fordulóin is kamatoztathatják.

A végzős tanulók rendszeresen vesznek részt a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Megyei Balesetmegelőzési Bizottsága közreműködésével szervezett SuliMoped Programon, melynek eredményeként – a sikeres vizsgákat követően – büszkén vehetik át első vezetői engedélyüket.

Az iskola célja, hogy az elkövetkezendő tanévekben minél több gyermek sajátítsa el a közlekedés általános szabályait, és a gyakorlatban minél többen tudják biztonságosan alkalmazni tudásukat. Az intézmény bízik abban, hogy egyre többen használják majd kerékpárjukat iskolába járáshoz, mely hozzájárul az egészségesebb környezet és az egészségtudatos magatartás kialakításához is.

A Zrínyi Iskolán kívül mások is szívesen ragadják meg a közlekedésre neveléssel kapcsolatos különböző lehetőségeket. A 2017/2018. tanév II. félévében például három iskola kaphatott ízelítőt a Mobil Suli Programból, mely az Európai Bizottság által támogatott nemzetközi Safety Tunes projekt eredményeinek felhasználásával, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kezdeményezésére, a Közlekedéstudományi Intézet gondozásában országos programsorozatként valósult meg, részvételi lehetőséget biztosítva a Szegeden működő Rókusvárosi II. Sz. Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, a Ruzsai Weöres Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola sándorfalvi tagintézménye, a Pallavicini Sándor Általános Iskola számára. Az intézmények felső tagozatos diákjai e program keretében interaktív foglalkozásokon, kétszer 45 percben külső segítséggel ismerkedhettek meg a közlekedésbiztonság alapvető kérdéseivel. Az innovatív módszerek között döntésekre épülő játék, közlekedésbiztonsági dilemmát tartalmazó történetek közös feldolgozása, a biztonságos közlekedéssel kapcsolatos üzenetek megfogalmazása és művészeti alkotások létrehozása szerepelt.

Az elmúlt tanévben „Közlekedjünk együtt, vigyázzunk egymásra!” (KEVE) címmel két általános iskolában indult útjára a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság és a Szegedi Tankerületi Központ együttműködésének eredményeként megvalósuló próbaprojekt. A Ruzsai Weöres Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Rókusvárosi II. Sz. Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola első osztályaiban bevezetett, felmenő rendszerű oktatási program korosztálynak megfelelő módon kívánja kialakítani a diákokban azokat a viselkedési normákat és magatartási készségeket, amelyek hozzásegítik őket a mindennapos közlekedés kockázatainak csökkentéséhez. A KEVE iránt óriási az érdeklődés, így a bevont általános iskolák köre a következő tanévben jelentősen bővülni fog.

A Csongrád Megyei Kormányhivatal Szegedi Járási Hivatalának Útügyi Osztálya által szervezett tanévvégi ismeretterjesztő foglalkozások iránt is több iskola érdeklődött.  A kínálatban a közlekedési ismeretek átadásán túl kerékpáros ügyességi rész is szerepelt. A programsorozat utolsó állomása a Szegedi Petőfi Sándor Általános Iskola épülete előtti téren került megrendezésre.

A Szegedi Tankerületi Központ támogatni kívánja az általa fenntartott intézmények közlekedésbiztonságra nevelési törekvéseit, és kiemelten fontosnak tartja a közösségi szemléletű prevenciós munkát.

Ennek köszönhetően a közeljövőben 17 intézmény jut majd mobil KRESZ-pályához!


Menü

Navigáció