Karácsonyváró gondolatok

Publikálva: 2024. december 13.

A Zákányszéki Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola - mint valamennyi tankerületi intézmény - nagy szeretettel és gondos előkészületekkel várja az ünnepeket. Sápi Zoltánné főigazgató asszony szívmelengető gondolatai semmi kétséget nem hagynak efelől.

A Zákányszéki Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola főigazgatójának, Sápi Zoltánnénak karácsonyváró gondolatai, bár közvetlen környezetét mutatják be, mégis mindenkinek szólnak. Szeretet, gondoskodás, odafigyelés rejtőzik bennük. Főigazgató asszony így ír az ünnepi készülődésről:

A december mindig más, mint az év bármely más hónapja. Talán a leghidegebb, mégis egyben a legmelegebb hónap. Ilyenkor a zord, kinti világ is megáll egy pillanatra, és befelé tekint, a távolságok lecsökkennek, talán meg is szűnnek, és mindent átjár egy belülről jövő melegség. Ez táplálja majd bennünk egész éven át az összetartozás, a szeretet érzését, és a reményt, hogy ezt a csodát jövőre és azután, meg azután, amíg világ a világ meg tudjuk majd élni újra meg újra. Ezen gondolatokat erősítve tanulóinkban és munkaközösségeinkben, a karácsonyi előkészületek idején különösen nagy figyelmet szentelünk az egymással való törődésre, a mindennapokban adódó apró kedvességekre. 

Zákányszék hagyományait az iskolánkban is őrizzük. Ide tartozik a karácsonyi ünnepkör. A községi intézményekkel közös programokban veszünk részt. Ilyenek az adventi készülődés a Lengyel téren, az ablakdíszítések a házakon, az adventi gyertyagyújtás az iskolában és a főtéren, az óvodai hangverseny a templomban, a téli gyereknap az iskolában, a mézeskalácskészítés a Művelődési Házban, a műsor az idősek otthonában, no és a Falukarácsony az ünnep előtti utolsó tanítási napon. Szenteste a templomban a katolikus hittanos tanulók betlehemes játékot adnak elő, melyre a családok is elkísérik őket.

Idén, az adventi készülődés első jeleként iskolánk aulája átváltozott a Mikulás nappali szobájává, ahol már november utolsó hetében feltűntek az ünnepvárás első jelei: a meleg, vastag pléddel borított, téli bekuckózásra emlékeztető karosszék, az asztalon puszedli, a gyönyörűen feldíszített karácsonyfa, de megcsodálhatjuk tanulóink adventi koszorúkészítő pályázatra behozott alkotásait is. December 2-án, hétfőn reggel közösen itt gyújtottuk meg az iskola adventi koszorújának első gyertyáját, hiszen a közös gyertyagyújtás hagyományosan nagyon fontos része ünnepi előkészületeinknek. A karácsonyvárás időszakában minden hetet egy-egy ilyen rövid gondolatébresztéssel kezdünk.”

 

 

Ezzel egyidőben az osztálytermek őszi hangulatú dekorációi is átváltoztak. Megjelentek a hópelyhek, a meglepetéseket rejtegető adventi kalendáriumok, a kis karácsonyfák, asztaldíszek.

A tanórákon is - a lehetőségek függvényében - előjönnek az ünnepre hangolódást segítő elemek, dalok és olvasmányok formájában, de például a drámaórák keretében a hatodik osztályosok „Ezt szeretem benned” játékot játszanak, erősítve ezzel is mindenkiben azt a tudatot, hogy a hibáink ellenére is van mindannyiunknak egy szerethető arca.

Fontos szerepet kap az egymásra figyelés, a kedvesség, előkerülnek az apró meglepetések. Osztályonként a Mikulás-teadélután keretében megajándékozzák egymást a gyerekek valami aprósággal és néhány szép gondolattal, amit az ajándékozandó társukról írtak.  Ezután egy hatalmas Mikulás-parti következik tinidiszkóval.

Külön figyelmet fordítunk arra is, hogy közösségünket átjárja a különböző generációk összetartozásának az érzése és ennek tudatosítása.”

 

 

„A drámaművészeti szakkör egy pásztorjátékkal készül ellátogatni december 19-én az Idősek Bentlakásos Otthonába, ahol együtt töltjük majd ezt a karácsonyi hangulatú délutánt.

Az elesettek, bajbajutottak iránti érzékenyítés érdekében részt veszünk az állami gondozásban és nevelőszülőknél élő gyermekek számára szervezett gyűjtésben, melyet mind pedagógusaink, mind a tanulók családjai szívügyüknek tekintenek.

Lévén, hogy karácsony ünnepében kulcsfontosságú az összetartozás érzése, iskolai családunk és a falu közössége minden adventi vasárnap egy óriási, összetartó családként együtt gyújt gyertyát a plébános úrral, a nőegylet vezetőjével, az intézmények vezetőivel és a polgármester úrral. Az adventben, így karácsonyhoz közelítve, ebben a közösségben az együtt eltöltött délutánok alkalmával, a baráti találkozások és teázások közben, az osztályközösségek kirakodó standjai mellett, a szalmalabirintusban és a bádoghordókból készült kisvonaton tovább mélyül az a mindent mozgató, segítő és mindenben támogató szeretet, amelyhez majd a nehezebb napokon is mindig vissza tudunk nyúlni.

És napról napra egyre bátrabban zeng a csengettyűsök és énekkarosok ajkán a karácsonyi ének kora délután, amivel serényen készülnek a Falukarácsonyra, a hittanosok pedig tanulják a betlehemes játékot…

A Falukarácsony alkalmával a település apraja-nagyja a sportcsarnokban közösen ünnepel, így készítve fel magunkat lélekben is egy hamarosan beköszöntő új esztendőre.”

 

Menü

Navigáció