Implom Józsefre emlékeztek születésének évfordulóján

Publikálva: 2024. október 1.

A polihisztor 125. évvel ezelőtt született


Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor

Implom József születésének 125. évfordulójára emlékeztek szeptember 27-én az Implom József általános iskolában.


A megjelenteket elsőként Szintai Éva, az intézmény igazgatója köszöntötte. Felidézte, az 1995-96-os tanévben az akkori igazgató, Bordás Antalné tett javaslatot arra, hogy a 3. számú általános iskola vegye fel egy jeles gyulai személy nevét. A választás gyakorlatilag azonnal Implom Józsefre esett.


Kiemelte: az ő élete és pályája ezernyi szállal kötődik az iskolához, valamint az épületben korábban helyet kapó polgári fiúiskolához, a városi múzeumhoz, a könyvtárhoz, a zeneiskolához.


Visszaemlékezett, abban a tanévben a honismeret szakkör kutatta az iskola múltját, történeteket gyűjtöttek egykori tanároktól, diákoktól. Kiállítást szerveztek, valamint rajzpályázatot hirdettek, ugyanúgy, mint idén tették.


Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor


Az igazgató hangsúlyozta: a korábban is méltán elismert iskola Implom József nevének felvételével kapott patinát és távlatot.


Görgényi Ernő polgármester úgy fogalmazott, az iskola névadója, oktató-nevelő munkája mellett helytörténész és muzeológus volt, régészettel, nyelvészettel, numizmatikával, etnográfiával, művelődéstörténettel, művészettörténettel és irodalomtörténettel is foglalkozott.


– Igen szerencsés az a város, ahol ilyen formátumú pedagógusok munkálkodnak a diákság okulására. Implom József példaképként állítható minden mai tanár elé – húzta alá a városvezető.


Mint mondta, az utókor számár a legtöbbet az a szellemi hozzájárulás jelentheti, amelyet ahhoz az értékrendhez adott hozzá, amelyet előszeretettel nevezünk gyulaiságnak.


Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor


Kovács József országgyűlési képviselő köszöntőjében elmondta: Implom József haláláig Gyulán élt, itt is temették el. Iparos családba született, katolikus iskolába járt, majd az egyetemi évek után visszatért szülővárosába. Pedagógusként a fiúiskolában helyezkedett el.


Nagy János, a Szegedi Tudományegyetem alkalmazott pedagógiai intézetének professzor emeritusa felidézte a névadó életét és érdemeit, majd Implom-díjat adott át Szintai Évának.


Az ünnepség koszorúzással zárult.


Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor


A teljes bejegyzés megtekintéséhez kattintson ide.


forrás: Gyulai Hírlap

fotók: Pénzes Sándor

Menü

Navigáció