Horizontális tudásmegosztás, avagy szakmai ötletbörze magas fokon

Publikálva: 2022. február 25.

A Szegedi Tankerületi Központ új kezdeményezést indított útjára a 2021/2022. tanév elején. Online workshopokon ismerkedhetnek meg egymás jó gyakorlataival a köznevelési intézmények. A havi rendszerességgel megvalósuló tudásmegosztó projekt iránt egyre nagyobb az érdeklődés.

A Szegedi Tankerületi Központ új kezdeményezést indított útjára a 2021/2022. tanév elején. Minden hónapban más-más köznevelési intézmény mutathatja be jó gyakorlatait az érdeklődő szakembereknek, társintézményeknek.

 

Az online térben megvalósuló szakmai workshopok sorozatát a Tarjáni Kéttannyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola kezdte meg novemberben. A téma az iskola által évekkel ezelőtt bevezetett és azóta is nagy népszerűségnek örvendő Sakkpalota program volt.

A Polgár Judit nevéhez fűződő képességfejlesztő módszertan  a sakk szabály- és eszközrendszerére épül, és az általános képességfejlesztésre, a logikus, kreatív gondolkodás elősegítésére irányul. Sikeres alkalmazásának köszönhetően az iskola elnyerte a referenciaintézmény, majd 2019-ben a kiemelt referenciaintézmény címet.

 

Decemberben a Szegedi Fekete István Általános Iskola, mint „Élménysuli” mutatkozott be. A műhelymunka során szó esett a Komplex Alapprogram (KAP) bevezetésének lépéseiről, tapasztalatairól, valamint a Komplex Instrukciós Program (KIP) alkalmazásának különböző lehetőségeiről, eredményeiről. A „Tanulni élmény!” jelmondat is azt demonstrálta, hogy az iskolában alkalmazott módszertan a pozitív élményeken keresztül fókuszál a tanulók fejlesztésére, aktív tanórai részvételük támogatására.

 

Január a Szegedi Gregor József Általános Iskola hónapja volt, és az ÖKO-tudatosság témaköre került napirendre. A workshop az iskola ez irányú tevékenységének komplex bemutatására adott lehetőséget. A programelemeket szinte lehetetlen felsorolni, csak néhány közülük: ÖKO-munkaközösség, ÖKO- szakkör, környezetvédő programok, gyűjtőakciók, témahetek, témanapok, „Műanyag STOP” kampány, környezetkímélő közlekedési formák népszerűsítése, szemléletformáló kezdeményezések.

Az iskola már második alkalommal nyerte el az „Ökoiskola” címet, és kiemelkedő tevékenységéért - a Virtuális Erőmű Programnak köszönhetően - 2019-ben, illetve 2020-ban az „Energiatudatos Iskola”, 2021-ben az „Energiahatékony Iskola” cím birtokosa lett.

 

Februárban a Rókusi Általános Iskola mutathatta be közlekedésbiztonságra nevelő tevékenységét. A Szegedi Tankerületi Központ és a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság által öt éve útjára indított „Közlekedjünk együtt, vigyázzunk egymásra!” (KEVE) program gyakorlati megvalósításáról kaphattak tájékoztatást az érdeklődők. A program ma már országos érdeklődésre tart számot.

 

Várhatóan a további terveket is nagy figyelem kíséri majd. Márciusban a Szegedi Bonifert Domonkos Általános Iskola mutatja be az informatikaoktatásban elért eredményeit, áprilisban a Tabán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola következik a gazdasági ismeretek oktatásának témakörével, májusban pedig a Béke Utcai Általános Iskola, mint Matematikai Tudásközpont áll majd a szakemberek elé.

A program a következő tanévben is folytatódik. A tervek szerint az első szereplésre a Rókusvárosi II. Sz. Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola készülhet a Grassroots labdarúgás szellemiségének bemutatásával.

Menü

Navigáció