Gróf Tisza István születésének 156. évfordulójára emlékeztek Geszten

Publikálva: 2017. május 6.

A Tisza-kastély dísztermében két korabeli márványkandalló gondoskodott arról, hogy a kissé hűvös április 29-i délelőttön ne fagyoskodjon a gróf Tisza István születésének 156. évfordulójára emlékező társaság. A Tisza Család Geszti Emlékköre egész napos programot szervezett a madárdallal körbevett grandiózus épületben, amely az idei tanév végéig ad otthont a Geszti Arany János Általános Iskolának. Szeptembertől egy új, korszerű iskolába és tornaterembe költözhetnek a geszti diákok, és a közeljövőben megkezdődik a Tisza-kastély felújítása is.

Az emléknapon Brandtné Czirják Éva, a geszti iskola igazgatója köszöntötte a jelenlévőket, közöttük számos rangos vendéget. Magyarország egykori miniszterelnöke előtt tisztelgett többek között dr. Vejkey Imre, az Országgyűlés Mentelmi Bizottságának elnöke, dr. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkár, dr. Latorcai Csaba kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkár, dr. Kovács József, a térség országgyűlési képviselője, Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerületi Központ igazgatója, gróf Tisza István dédunokái, Patay Tibor és Patay Béla, valamint dr. Raffay Ernő történész, Szidiropulosz Archimédesz szociológus, a Trianoni Szemle főszerkesztője és dr. Csere Péter jogász-író, aki a néhai politikus elleni merényletkísérletekről és azok kriminológiai társadalmi hátteréről tartott előadást.

A magyar történelemben egyedülálló, hogy apa és fia is a kormány elnöke legyen. A Tisza család szellemiségét megidéző beszédek után Tisza Kálmán és Tisza István emléktáblájánál helyeztek el koszorút a jelenlévők, majd a megemlékezők láthatták a miniszterelnök 1918-as meggyilkolásáról szóló Herminamező árnyai című filmet, megtekinthették a kastély termeit, sétálhattak a parkban, tiszteletüket tették a Tisza-kriptában és az Arany János Emlékházban is.

Az 1760-as években épült kastélyban 1949-től működik a helyi általános iskola. Jövő tanévkezdésig. Az új Geszti Arany János Általános Iskolát a magyar kormány által biztosított forrásból építi meg a Nemzeti Sportközpontok. Az 1900 négyzetméter területű oktatási intézmény két nagyobb, egymással közvetlenül összekötött épületből: egy nyolcosztályos intézményi egységből és egy korszerű, 450 négyzetméteres tornateremből áll majd. Ha új helyére költözött az iskola, megújulhat a műemlékké nyilvánított kastély is, hogy méltó módon otthont adjon egykori tulajdonosai, a Tisza család emlékének. 

Teleki-Szávai Krisztina és dr. Maruzsa Zoltán

Menü

Navigáció