Január 22-én a Magyar Kultúra Napját ünnepelték országszerte. A Szegedi Tankerületi Központ intézményei is méltó módon emlékeztek meg arról, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.
A Tarjáni Kéttannyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola ünnepi műsora a Himnusz közös eléneklésével kezdődött az eredeti, Erkel Ferenc által megzenésített verzióban, zenei alap kíséretében. Csaknem 400 tanuló és 50 pedagógus hangja töltötte be a teret.
„Az a pillanat, amikor ennyi ember egyszerre zengte a Himnusz sorait, nemcsak a nemzeti öntudatot erősítette, hanem a közösségi élmény erejét is megmutatta. A diákok és pedagógusok egységesen, méltósággal álltak helyt, példát mutatva egymásnak a tisztelet és az együttműködés terén. Az ünnepi műsor színes és tartalmas programja bebizonyította, hogy a magyar kultúra minden területe – legyen az komolyzene, népdal, népzene, néptánc vagy költészet – élő és értékes része mindennapjainknak. A Magyar Kultúra Napja alkalmából tartott ünnepség nemcsak méltó tisztelgés volt nagyjaink előtt, hanem az összetartozás és a közös értékteremtés élő bizonyítéka is.” – mondta Kertész Eszter, az iskola főigazgatója.
A Szegedi Gregor József Általános Iskolában is felcsendült a Himnusz. Az 5. osztályosok ünnepi műsora, a tanórai és tanórán kívüli programok, az iskolai dekorációk mind a magyar kultúrára irányították a figyelmet, és a tradíciók, az értékek megőrzésének fontosságát hangsúlyozták. A hagyományápolás és a nemzeti öntudat összefonódása kapcsán Kodály Zoltán gondolatait hívták segítségül: „Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”
Ezen a napon a Tisza folyó is a Himnusz dallamát sodorta tovább. A Tisza-parti Általános Iskolában a megemlékezést tartalmas és szórakoztató foglalkozások színesítették, ahol a diákok megismerkedhettek a magyar kultúra rendkívül gazdag örökségével.
Az alsósok körében például nagy érdeklődést keltett a magyar feltalálók és világhírű találmányaik témaköre, de foglalkoztak Magyarország híres építményeivel és nemzeti jelképeinkkel is. A diákok játékos feladatok segítségével betekinthettek a hungarikumok, a magyar népi hagyományok világába, és sokat kézműveskedtek játszottak.
A felső tagozat különböző tartalmú programjait az iskolai könyvtár fogta össze. Kiállítás mutatta be az 5. évfolyamos diákok projektmunkáit, amelyek a magyar népmesék világát idézték. Könyvtári kvíz segítette a magyar tudósok világában való eligazodást. Egy izgalmas játékban a kultúra lovagjaiként keresték és találták meg a gyerekek a Himnusz kéziratát.
Egy óriási „sakktáblán” pedig igyekeztek felsorakoztatni kiváló magyar költőinket, íróinkat.
„A Magyar Kultúra Napja kiváló alkalom arra, hogy átérezzük annak a felelősségét, hogy valamennyiünk feladata megtartani, továbbadni nemzeti értékeinket.” – mondta Gazsóné Sári Mária könyvtáros.