2019. április 4-6-a között rendezték meg Szegeden az Arany János Tehetséggondozó Program XV. országos konferenciáját, ahol neves szakemberek osztották meg tapasztalataikat az AJTP megvalósításának aktuális kérdéseiről, eredményeiről.
Az Arany János Tehetséggondozó Program Intézményeinek Egyesülete, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet Arany János Programirodája, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint a Szegedi Tankerületi Központ fenntartásában működő Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium és Szegedi Városi Kollégium szervezésében megvalósuló háromnapos szakmai fórumon neves oktatási szakemberek beszéltek egyebek között az AJTP fenntarthatósági szempontjairól, kerettantervi dimenzióiról, pszichológiai vetületéről, de szó esett a megújulási lehetőségekről is.
A résztvevőket Plesovszkiné Ujfaluczki Judit, a Szegedi Tankerületi Központ igazgatója, valamint Dr. Solymos László, Szeged város alpolgármestere köszöntötte.
A vendégek között volt többek között Orbán Anikó, az EMMI Köznevelésért Felelős Államtitkárságának osztályvezetője és Pánczél János, a Klebelsberg Központ köznevelési főosztályvezetője is.
A rendezvény során a résztvevők bepillantást nyerhettek az AJTP szegedi megvalósítóinak, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumnak és a Szegedi Városi Kollégiumnak az életébe. Különösen nagy sikert aratott a Radnóti jó gyakorlata, a hagyományosan megrendezésre kerülő kulturális fesztivál, ahol a diákok ezúttal is igazolták kreativitásukat, és műalkotások parafrázisainak bemutatásával remekeltek.
A Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban és a Szegedi Városi Kollégiumban a 2000/2001-es tanévtől kezdődően indult el ez az ötéves időtartamú tehetséggondozó program, mely elsősorban azoknak a 8. osztályos tanulóknak kínál kiemelt továbbtanulási lehetőséget, akik hátrányos helyzetűek, tehetségesek, de sajátos helyzetük miatt nincs lehetőségük a bennük rejlő képességek kibontakoztatására, és akik megfelelő körülmények biztosítása mellett kiemelkedő teljesítményre képesek, gimnáziumi éveiket követően pedig felsőoktatási tanulmányokat szeretnének folytatni.
A programba pályázat benyújtásával jelentkezhetnek a diákok, akik az első előkészítő-gazdagító évfolyamot követően a hagyományos gimnáziumi oktatás keretei között folytatják tanulmányaikat. A nevelő-oktató munka délutánonként a kollégiumban folytatódik, egységet alkotva a gimnáziumi tevékenységgel, ezért a programban résztvevők számára kötelező a kollégium.
Szegeden ez ideig 350 tanuló érettségizett az AJTP keretében. Jelenleg 86, szeptembertől pedig 91 diák vesz részt a programban.
Az állam által jelentős mértékben támogatott tehetséggondozó program folytatásáról, feladatairól, megújulásának elemeiről plenáris és szekcióüléseken tárgyaltak a szakemberek.