2025. március 26-án egy három hangversenyből álló rendezvénysorozattal alap-, közép- és felsőfokú zenei oktatási intézmények tisztelegtek Bartók Béla emléke előtt.
A tavalyi év végén fogalmazódott meg Katona Judit igazgató asszonyban, a Szegedi Tankerületi Központ által fenntartott Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola vezetőjében az a gondolat, hogy Szeged alap-, közép- és felsőfokú zenei oktatási intézményei közös hangversennyel emlékezzenek meg Bartók Béláról.
Ötletével megkereste a GFE Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium igazgatóját, Ujvári Istvánt, Prof. Dr. Zsigmond Zoltánt, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar általános dékánhelyettesét, tanszékvezetőjét, valamint Dr. Nátyi Róbert dékánt.
A terv kész volt, támogató közegre talált, és megvalósításra várt. Így történt, hogy alap-, közép- és felsőfokú zenei oktatási intézmények együttműködésével 2025. március 26-án egy három hangversenyből álló rendezvénysorozat állított emléket a neves zeneszerző életének és munkásságának. A főcím mindhárom esetben: „Ahogy mi látjuk…”
A programok különböző korosztályú tanulók zenei látásmódját mutatták be, azt, hogyan találkoznak a gyerekek Bartók műveivel, illetve azokat hogyan interpretálják.
Az első produkció kezdete a déli harangszóval esett egybe. A Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola növendékei adtak hangversenyt a GFE Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium nemrég átadott új épületében, a Tóth Péter-palotában. Csodálatos élmény volt mind a fellépő tanulóknak, mind a felkészítő pedagógusoknak ebben a gyönyörű épületben szerepelni. A hangverseny célja kettős volt. Egyrészt Bartókot ünnepelték, másrészt szerették volna felhívni a figyelmet a zenei tanulmányok folytatására, a konzervatóriumi továbbtanulás lehetőségére.
A délután folyamán a „konzisok” látogattak el a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskolába, ahol zongoristák, hegedűsök, csellisták, klarinétosok és énekesek válogattak egy csokorra valót a bartóki életműből. A szebbnél szebb művek és a magas színvonalú előadások szintén jelentős segítséget nyújtottak a zeneiskolások pályaorientációjában.
A nap fénypontja az esti, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar Fricsay Ferenc-hangversenytermében megrendezésre kerülő nagyszabású hangverseny volt. Itt a három együttműködő intézmény kiváló növendékei kápráztatták el a lelkes közönséget.
„Reméljük, ez az együttműködés nem csak egyszeri alkalom marad, hanem hagyományt teremt!” – mondta Katona Judit, az esemény kezdeményezője, ötletgazdája.