Több mint 160-an vettek részt a Gyulai Tankerületi Központ eseményén
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A pedagógus-továbbképzés megújuló rendszeréről tartott fórumot a Gyulai Tankerületi Központ április 15-én a gyulai Vigadóban.
Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerületi Központ igazgatója lapunknak elmondta, 47 intézményből, tagintézményből több mint 160-an érkeztek az eseményre, nemcsak Gyuláról, hanem Zsadányból, Elekről, Kétegyházáról is.
Hozzátette, a tankerületi központhoz tartozó intézmények mellett az illetékességi területükön működő, más fenntartású intézményekből is regisztráltak a fórumra, elsősorban főigazgatók, igazgatók, igazgatóhelyettesek, munkaközösség-vezetők.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A tanácskozáson Binszkiné Laurinyecz Ildikó, az Oktatási Hivatal Békéscsabai Pedagógiai Oktatási Központjának hivatali főtanácsosa, Kozák András LL. M. tanügyigazgatási jogi szakértő, munkajogi szakjogász és Öreg István, a Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola főigazgatója tartott előadást.
Binszkiné Laurinyecz Ildikó emlékeztetett, január elsejével megváltozott a továbbképzésekre vonatkozó jogszabályi háttér. Hangsúlyozta, a cél többek között az, hogy eredményesebbé váljon a nevelés-oktatás, és frissebbek legyenek a pedagógusok szakmai ismeretei. Hozzáfűzte, a digitális világban megváltoztak a tanítás körülményei, az új rendszer az új kihívásokhoz való alkalmazkodásban is segítséget nyújt.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Mint ismertette, az intézményvezetőknek egy évre szóló intézményi továbbképzési programot kell elkészíteniük, a pedagógusoknak pedig ötéves képzési ciklusban kell 120 kreditet teljesíteniük az eddigi 120 óra helyett. A kredit 60 tanítási percet jelent, amibe nemcsak a továbbképzésben töltött idő, hanem a dolgozatírás, a teljesítésre szánt tanulmányi munkaidő, a szakirodalom olvasása is beleszámít, képzéstől függően.
A szakember arra is kitért, hogy a jogszabály szerint továbbképzéseket – melyek minimálisan 15 kreditesek – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az Oktatási Hivatal és a nevesített egyházak szervezhetnek, ugyanakkor szerződés alapján az előírt szabályoknak és megfelelőségi vizsgálatoknak eleget tett szervezeteket is be lehet vonni a képzések megvalósításába.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A hivatali főtanácsos jelezte, megújult az igazgatóképzés is: a továbbiakban az újonnan kidolgozott köznevelési igazgatóképzésben való részvétel lesz a kinevezés feltétele, de a korábbi közoktatás-vezetői szakvizsgák továbbra is érvényben maradnak.
Öreg István lapunknak kifejtette, mivel a pedagógusoknak öt év áll rendelkezésükre egy továbbképzési ciklus teljesítésére, végig kell gondolni, hogy ki hogyan, mikor tudja a képzéseket teljesíteni. Mint ismertette, az 55. életévüket betöltött kollégákat már nem érinti az új rendszer, azoknak pedig, akik az ötéves ciklus alatt töltik be az 55. életévüket, célszerű a ciklus elején teljesíteniük a szükséges képzéseket. Azt is megemlítette, hogy vannak olyan korábbi képzések, amelyek beszámíthatók a mostani ciklusba.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A főigazgató szerint az új képzési rendszer átláthatóbb, mint a korábbi. A részletekről elmondta, vannak olyan szakmai megújító képzések, amelyeket az intézmények vezetői írnak elő, ezek esetében 60 vagy annál több kreditet kell teljesíteni, illetve vannak a pedagógusok által választható továbbképzések, amelyeknél 60 vagy annál kevesebb kredit az előírt. Az a jó, ha az intézményi célok és a pedagógus által kijelölt képzési célok összhangban vannak egymással – húzta alá.
A teljes bejegyzés megtekintéséhez kattintson ide.
Forrás: Gyulai Hírlap
Fotók: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba