Egyebek között ezen a gondolaton alapul a vizuális kultúra oktatásának magas színvonalú megvalósulása a Sándorfalvi Pallavicini Sándor Általános Iskolában, ahol töretlen a gyermekek képzőművészeti alkotókedve. A szakszerű tehetséggondozás eredményeként több nívós pályázaton is jeleskedtek az iskola tanulói a közelmúltban.

„A vizuális nevelés legfontosabb célja, hogy segítse a tanulókat az őket körülvevő világ vizuálisan értelmezhető jelenségeinek megértésében, ezen belül a vizuális művészeti alkotások átélésében és értelmezésében, illetve ennek segítségével környezetünk tudatos alakításában. Ez a cél a tanórai kereteken belül az alkotva befogadás elvét követve valósulhat meg a leghatékonyabban, azaz a tantárgy jellemző tulajdonsága, hogy aktív tanulói tevékenységen alapul.”

A fenti célok maradéktalan megvalósítása elkötelezett pedagógiai munkát követel, melyet a Sándorfalvi Pallavicini Sándor Általános Iskolában öt főből álló rajztanári csoport végez. Feladatuk - a gyermekek egyéni fejlesztésén túl - a vizuális kultúra értékeinek terjesztése, népszerűsítése az iskolában, a településen és a tágabb környezetükben is. Ennek érdekében diákjaikkal különböző tematikájú képzőművészeti pályázatokon vesznek részt, és iskolagalériát működtetnek. Röviden a közelmúlt néhány eredményéről:

Az Európai Mobilitási Héthez kapcsolódó „Ecsetes, bringás remekek” című pályázaton az iskola 8 tanulója is különdíjban részesült: Szabó Zsófia (8.b), Répási Dóra (3.a), Babály Kamilla (2.c) és Gyarmati Viktória (4.c) - felkészítőjük: Török Zsuzsanna; Kovács Anna (3.c), Aracsi-Kónya Tamás (3.c) és Bodó-Gonda Bálint (5.b) - felkészítőjük: Liebszter Ildikó; Szekeres Dzsesszika (3.b) - felkészítője: Balog Éva Orsolya. A pályázat célja a fenntartható közlekedés fontosságára való figyelemfelhívás volt.

A TIT és az Élet és Tudomány hetilap „Rajzolj zöldebb jövőt!” című rajzpályázatán - 285 beérkező pályamunka közül - I. és II. helyezésekkel 4 tanuló munkáját ismerte el a zsűri. I. helyezett Répási Dóra 3. osztályos tanuló lett, felkészítő: Török Zsuzsanna. Szintén ő foglalkozott a II. helyezést elérő Klimek Júlia 3. osztályos tanulóval is. Ugyancsak II. helyen végeztek Kazi Liliána és Nagy Norbert 5. osztályos tanulók. Őket Liebszter Ildikó készítette fel arra a feladatra, hogy alkotói szemmel tekintsenek a fenntarthatóság, a környezetvédelem, a hulladékgazdálkodás kérdéskörére. A díjazott pályamunkák az Élet és Tudomány lapszámaiban tekinthetők meg.

A Pentel Nemzetközi Gyermekrajzpályázat 4 tanuló számára hozott sikereket. Arany medálban Tsereteli Konor (4.b), ezüst medálban Zámbó Krisztina (5.b), bronz medálban Gyarmati Viktória (4.b) és Kiss Petra (8.b) részesült. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet „Zászlók, ha lengenek… ” című kiadványba pedig Tóth Ádám (6.b) pályamunkája került beválogatásra. Felkészítő: Török Zsuzsanna.

A Cinema City iskolásoknak szóló rajzpályázata is eredményesen zárult. Itt 1. helyezés született, melynek köszönhetően a 4.b osztály mozilátogatást nyert. Felkészítő: Kovácsné Tóth Éva.

A tanév eddigi talán legnagyobb helyi alkotói projektje Petőfi nevéhez fűződik, és rögtön az iskolakezdést követően kezdődött. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a Petőfi 200 Emlékév országos rendezvénysorozathoz több eseménnyel is csatlakoztak a helyi társintézmények, civil szervezetek, a Sándorfalvi Művelődési Ház és Könyvtár, a Sándorfalva Városi Önkormányzat, valamint a Sándorfalvi Pallavicini Sándor Általános Iskola is.

Petőfi Sándor élete és művei kapcsán invitálták kreatív munkára a vállalkozó kedvű gyerekeket.

Olyan csapatmunkára ösztönözték a tanulókat, amely közös gondolkozásra és alkotásra készteti őket, és a tevékenység során nem csupán megismerik, de másokkal is megismertetik Petőfi életművének egy-egy általuk közösen kiválasztott részletét. A szabadon választott Petőfi-költemények feldolgozásának versenyében közel húsz pályamunkát nyújtottak be a diákok, melyek többsége rajz volt, de akadt köztük PPT és videó is.

 

Fotón: A Tisza című mű feldolgozása a 4.b osztály tanulóinak szemszögéből

 

Érdemes megnézni a további pályamunkákat is! 

Petőfi Sándor: Füstbe ment terv a Pallavicini Sándor Általános Iskola diákjainak előadásában (youtube.com)

Petőfi 200: Szeptember végén képregény pályázat (youtube.com)