Idén november 16 -18 között került megrendezésre Budapesten a nemzetközi PLA - Peer Learning Activity konferencia a Belügyminisztérium Köznevelési Helyettes Államtitkárságának szervezésében, melynek keretében a Bajza Utcai Általános Iskolában folyó ÖKO tevékenység is bemutatásra került az intézmény pedagógusai és tanulói által.

Iskolánk idegen ajkú diákjai saját anyanyelvükön, nagy meglepetést okozva, több mint 20 nyelven köszöntötték a résztvevőket. A nemzetközi delegáció, a gyerekek vezetésével bejárta az iskola épületét, majd tanulóink angolul számoltak be  az iskolában folyó környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységekről: növénygondozás, esővízzel való locsolás, pályázatok eredményei, a látványos projekt-feladatok megoldásai, az öko-faliújság információi, értékes gyümölcsfáink gondozásáról. PP bemutató segítségével megismerhették az eddigi eredményeinket, munkánkat, jövőbeli terveinket.
Egy kötetlen, csoportos beszélgetés során bővebb képet kaphattak a feladatainkról, tanulási-tanítási körülményeinkről, lehetőségeinkről, pontosabban, hogy egy belvárosi iskolában milyen is az öko tevékenység. Kiemelt téma volt az iskolavezető segítő szerepe, a fiatal/idősebb kollégák motiváltsága, az elérhető öko tananyagok minősége/mennyisége, illetve a tanórán kívüli programok lebonyolítása és az ehhez szükséges anyagi források fedezete.

Említésre kerültek a pedagógusokat és az iskolát érintő nehézségek, fejlesztendő területek is, melyek szintén hatással vannak az iskolában folyó oktató-nevelő munkára.
A konferencia résztvevői csodás szavakkal illették az iskolát. Azon kívül, hogy kiemelték a tanulók nyelvi képességét, fegyelmezettségét, nagyon pozitívan nyilatkoztak a tantestület munkájáról és értékelték, hogy egy "élő", valós intézményben lehettek. Az eseményen nem csak pedagógusok, hanem oktatási szakértők is jelen voltak Írországtól Spanyolországig. Fontos eredmény, hogy az ír résztvevőkkel folytatott párbeszéd után meghívást kaptunk, hogy bekapcsolódhassunk nemzetközi programokba, továbbképzésekbe is.
Ebéd után, pihenésképpen az őszi napfényben, régi diákjaink vezetésével megismerkedtek az Andrássy úti világörökségi terület helyszíneivel, épületeivel, valamint a Városliget látnivalóival, nevezetességeivel.


A résztvevők „útravalónak” gyerekek által írt üzeneteket kaptak, melyben megfogalmazták a jövő vezetőinek szóló kérdéseiket, kéréseiket, tanácsaikat a környezettudatosság jegyében. Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy a program különleges szerepet játszott a határokon átnyúló együttműködés ösztönzésében valamint az egymástól való tanulás és a környezeti nevelés szakmai színvonalának emelésében egyaránt.

Forrás: VI. kerületi Bajza utcai Általános Iskola