Ízelítő a Napközis Erzsébet-táborok programjaiból


Amikor beköszönt a nyári szünet, eljön a táborozások ideje is.

Különösen nagy érdeklődés mutatkozott idén a Napközis Erzsébet-táborok iránt. A Bajai Tankerületi Központ intézményeiben tízszeresére nőtt a jelentkezők száma, így a tavalyi 171 diák helyett ezen a nyáron 1559 tanuló vesz részt a táborokban.

A diákok alig várták, hogy a hosszú kihagyás után újra találkozhassanak egymással. Hiányoztak már nekik a barátok, iskolai közösségek, a tanáraik, sőt az udvar, a tantermek is. Most visszatérhettek, ugyan nem tanulni, hanem a gazdag programokon sok-sok élményt szerezni. A szülők számára nagy segítséget jelentett az, hogy a Kormány bővítette az indítható táborok és résztvevők számát. A vírushelyzet miatt ugyanis sokuknak elfogyott a szabadsága.


A Bajai Tankerületi Központ iskolái 92 pályázatot adtak be, s mind a 92 pályázat támogatásban részesült.

A sok nyertes pályázatnak köszönhetően a táborok lefedik az egész nyári szünetet. Az iskolák június 29-től augusztus végéig, 8 turnusban valósítják meg a pályázatban szereplő tematikákhoz kapcsolódó programokat. A főbb témák: sport, egészségtudatos életmód, kulturális örökségeink, hagyományőrzés, kézművesség, természeti értékeink és kirándulás.

A kánikulai napokon, hűsítő programként, a táborozók a természetes vizeket keresték fel, s közben megismerkedtek Baja természeti kincseivel. A fürdőzés során megtapasztalták azt is, hogy milyen fontos a természet védelme.

Érdekes programnak bizonyult a piaclátogatás. A gyerekek rácsodálkozhattak arra, hogy az áruházláncokon kívül lehet vásárolni helyi termelőktől is magyar terméket. A közösen előkészített és elfogyasztott zöldségekkel, gyümölcsökkel a szervezők az egészséges életmódra, a helyes táplálkozásra kívánták felhívni a figyelmet.

A sokszínű kézműves foglalkozásokon a diákok kipróbálhatták kézügyességüket, teret adva fantáziájuknak is. Készítettek agyagtárgyakat, használati eszközöket, dísztárgyakat és ajándékokat, s közben megismerkedtek a természetes alapanyagok felhasználási lehetőségeivel. Izgalmas csapatjátéknak bizonyult a méta is.

A kenyérsütés, íjászkodás foglalkozásokon régi magyar hagyományokat elevenítettek fel. A gyakorlatban, tapasztalati úton megszerzett tudással a diákok sokkal hatékonyabban sajátították el azt a tudást, amely kulturális örökségünk elengedhetetlen része.

A táborok sikeres lebonyolítása a tankerületi központ dolgozóinak, a pedagógusoknak és a szülőknek a szoros együttműködése nyomán valósul meg.