Az elmúlt héten, pénteken országszerte megemlékezéseket tartottak 1956. október 23-a tiszteletére. Tiszaújvárosban a Hunyadiban és a Széchenyi Általános Iskolában is méltóképpen tisztelegtek a múlt történései és hősei előtt.
Az 1956-os forradalomra emlékeztek
Az elmúlt héten, pénteken országszerte megemlékezéseket tartottak 1956. október 23-a tiszteletére. Tiszaújvárosban a Hunyadiban és a Széchenyi Általános Iskolában is méltóképpen tisztelegtek a múlt történései és hősei előtt.
Kevéssé ismert tény, hogy a forradalom nem Budapesten kezdődött el és nem is a fővárosban hullott először vér, hanem Debrecenben. Október 23-án reggel debreceni diákok több ezres tömege gyűlt össze az egyetem előtt. A diákok innen jelszavakat skandálva és forradalmi dalokat énekelve, a belvárosi pártszékházhoz vonultak, hogy az egyetemi ifjúság húsz pontos követelését kinyomtassák. A pártvezetés tárgyalt a diákok küldöttségével, majd Görbe János az épület erkélyéről elszavalta Petőfi Sándor: Még kér a nép című versét. A magyar történelem egyik jelentős eseményére emlékeztünk, pénteken a Hunyadi Mátyás Általános Iskola és AMI-ban is.
A gyerekek felidéztek egy eseménysorozatot, amely annyiféle, ahány ember ahányféleképpen megélte, alig megfogható. Ez az ünnep magába sűríti mindazt, amit a magyarság kívánt, amire vágyott, amit magának követelt. Az ünnep jelkép és tanítás. Jelképe a hősiességnek, tanítás arról a nemzeti egységről, amely a felkelés tüzében, egyéni és közösségi áldozatok között született. Ezt a pillanatot ragadták meg a Hunyadis diákok. A rendezvényen részt vett Bozsikné Víg Marianna a Mezőkövesdi Tankerületi Központ igazgatója is, aki a műsor után meghatódva köszönte meg a fellépő gyerekeknek és a felkészítő tanároknak a színvonalas műsort.
Nem sokkal a Hunyad iskolás megemlékezés után kezdődött a Széchenyi István Általános Iskola rendezvénye.
Farkas Tivadarné az intézmény vezetőjének ünnepi beszédében kihangsúlyozta, hogy: „1956 forradalma azért is győzött, mert maga volt a csoda. Megszületésében, létezésében és halálában is. Csoda volt születésében, mert ott és akkor jött a világra, ahol és amikor senki sem számított rá. Csoda volt létezésében, mert azokban a napokban megnyílt az ég és emberfeletti erő győzte le a poklot. Azonban az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi szabadságharca végül törvényszerűen elbukott. És halálában is csoda volt, mert bár jeltelen sírba, arccal a föld felé fordítva, szögesdróttal összekötözve temették el, mégis feltámadt, itt van közöttünk ma is, és itt vannak azok is, itt vagyunk, akik hitet tesznek mellette újra és újra”. –hangzott el intézményvezető asszony beszédében, majd a széchenyis diákok ünnepi műsora következett. Zenés, látványos műsorukban a gyerekek felidéztek egy korszakot, egy eseménysorozatot. Tisztelettel, megbecsüléssel emlékeztek azokra, akik a magyarság jövőjéért életüket áldozták, szenvedéseken estek át. A rendezvényen részt vett Vitéz Gábor Miklós a Mezőkövesdi Tankerületi Központ szakmai igazgatóhelyettese is, aki elismerően szólt a rendezvényről.