Hajdúk Erdélyben

Publikálva: 2019. május 29.

A Bocskai István Gimnázium 7. e osztálya május 5-től 9-ig Erdélybe kirándult a Határtalanul pályázat keretében. Közösségünk nagy lelkesedéssel készült az útra és a határon túli magyarokkal való találkozásra.

A Bocskai István Gimnázium 7. e osztályaAz első három napon nem volt kegyes hozzánk az időjárás. Ezzel ellentétben a hangulatra nem volt panasz. Meglátogattuk Arany János szülővárosát, Nagyszalontát, a körösfőikazettás mennyezetű templomot, a Mézgedi-barlang csodálatos cseppköveit és a magyarremetei református templomot. Kolozsváron, a Házsongárdi temetőben versekkel, énekekkel tisztelegtünk többek között Reményik Sándor, Dsida Jenő és Apáczai Csere János, Kallós Zoltán emléke előtt, majd a Mátyás-szobrot néztük meg. Szálláshelyeink között volt Magyarfenes egyik panziója és a Szent Ferenc Alapítvány gyermekotthona, ahol megismerkedtünk az ott lakó gyerekekkel, s az elszállásolást a szülők és a gimnázium dolgozói által felajánlott adományokkal háláltuk meg.

Harmadik nap találkoztunk a gyergyószárhegyi Bethlen Gábor Általános Iskola hetedikes diákjaival, akiknek szintén adtunk adományokat, megtekintettük a Békás-szoros hatalmas és gyönyörű szikláit, a Gyilkos-tó fenyőtönkökkel teli vizét, az ezeréves határon fekvő Rákóczi-vár maradványait, s a csíksomlyói Szűzanya szobrát. Az utolsó két napon már kezdett kibújni a nap a rejtekhelyéről, így csoportunk verőfényes napsütésben folytathatta útját. Látnivaló még így is akadt bőven.

A negyedik napon Korondon jártunk egy fazekasműhelyben, Farkaslakán leróttuk tiszteletünket Tamási Áron sírjánál, majd Székelyudvarhelyen a szoborcsoport híres magyarjai előtt. Végigjártuk a székelyderzsi erődtemplom belső várrészét, Fehéregyházán megkoszorúztuk egyik legnagyobb költőnk, Petőfi Sándor emlékművét. Végül Segesváron fejeztük be aznapi túránkat a vár feltérképezésével.

Az ötödik nap reggelén egy erőt próbáló feladat került az osztály elé: a Tordai-hasadékon kellett átjutnunk. A feladat sikeres teljesítése után Torockóra látogattunk el, ahonnan csodálatos kilátás nyílt a Székelykőre. A múzeumban megismertük a régi torockói életet és foglalkozásokat. Utolsó állomásunk Válaszút volt, ahol a Kallós Zoltán Múzeum és Népművészeti Központ várt minket. Hazatérve mindenki alig várta, hogy beszámolhasson élményeiről a szüleinek.

Hálás köszönet kedves kolozsvári idegenvezetőnknek, Szabó Csabának, a Bácsi Busz sofőrjeinek, az utazási irodának és végül, de nem utolsó sorban tanárainknak a szervezésért és a programok lelkiismeretes lebonyolításáért.

A gimnázium 7. e osztálya

Menü

Navigáció