A múlt a jelen és a jövő találkozása - nívódíjas lett a JÁG

Publikálva: 2025. március 28.

Építészeti nívódíjban részesült a Jedlik Ányos Gimnázium épülete

aula

Csepel egyik legimpozánsabb, megújult és kibővített, XXI. századi épülete a Jedlik Ányos Gimnázium (JÁG) építészeti nívódíjban részesült, amit ünnepélyes keretek között lepleztek le az alma mater aulájában. A zsúfolásig telt helyszínen a Danubia Zenekar rézfúvós kvintettjének előadása köszöntötte a megjelenteket, akiket Arató Réka konferált fel. Elsőként Bese Benő iskolaigazgató számolt be az intézmény hivatalos átadása óta eltelt másfél év tapasztalatairól. Mint mondta: a  kivitelezési munkálatokért elnyert nívódíj az építőipar legrangosabb elismerése. Ismertette, hogy a felújítás során az iskola alapterülete több mint kétszeresére nőtt: tágas, modern tanulási környezetet létesítettek, természettudományi, informatikai, nyelvi szaktantermeket, könyvtárat, színháztermet, belső és külső sportlétesítményeket, valamint kápolnát is kialakítottak. Hozzátette: a tágas, világos belső terekkel modern, impulzív környezetet hoztak létre, ami az élő növényeknek köszönhetően természetközeli is. Az intézményvezető kiemelte: a rekonstrukció megerősítette az összetartozás érzését az iskola közösségében, így boldogan vették birtokba a teljesen megújult létesítményt.

A következő felszólalók a Diákönkormányzat előző elnöke, Domján Lola és a frissen választott új elnök, Márton Száva voltak, akik felváltva meséltek arról, hogy milyen furcsa érzés volt a Jedlik megújulása idején ideiglenesen birtokba vett Fodor József Szakképző Iskola épületét elhagyni és megérkezni egy modern, minden igényt kielégítő épületbe, aminek számos előnyét ismertették, bár a régi épület magasba törő lépcsőjét picit hiányolták… Szerencsére a jelenlegi korszerű építmény néhány helyen megőrizte a korábbi stílusjegyeket is, erre remek példa az a fali mozaik, amely tanárok és diákok közös alkotásaként valósult meg. Ennek megóvása és áthelyezése az iskolán belül szintén fontos feladat volt a kivitelezés során.

Ezt követően az Építési és Közlekedési Minisztérium magasépítésért felelős helyettes államtitkára Nyul Zoltán lépett a pulpitushoz és arról beszélt, hogy az iskola sokkal több, mint egy épület, a közösségépítés színtere is. Mint mondta: egy ilyen beruházásnál a funkcionalitás, a gazdaságosság és az esztétikum egyaránt fontos, és ezt a hármas egységet sikerült is megvalósítani a Jedlik gimnázium rekonstrukciójakor. "Az értékmegőrzés, a múlt örökségének ápolása és az innovatív jövő kialakítása jellemezte ezt a beruházást" - mondta, kiemelve: az volt a cél, hogy olyat adjanak, amit innovatív, gazdaságos megoldásokkal hosszú távon, méltó módon fenn lehet tartani. A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a nívódíj annak a múltbeli törekvésnek az elismerése, hogy építészeti örökséget teremtsenek, egyben fontos visszajelzés, mérföldkő és ösztönzés is mindazok számára, akik valamit csinálni akarnak a jövőben.

Következő felszólalóként Németh Szilárd országgyűlési képviselő, és Jedlikes öregdiák, beszélt az iskolaépület felújításának és bővítésének hosszú előkészítéséről, a megvalósítás kihívásairól. Személyes emlékekkel és történelmi visszatekintéssel is átszőve, felemlítve a 2016- os elhatározást, ahol az eredetileg tervezett "szépítgetésből" egy teljesen új, múltat, jelent és jövőt összekötő épületegyüttes született. Megemlítette Reznicsek Zoltán építészt, akivel a kezdeti lépéseket közösen tervezték meg. Kiemelte, hogy „a Jedlik mindig értéket mentett, védőburkot jelentett a diákok számára, az egész épület ezt testesíti meg" Németh Szilárd szerint az újjáépített oktatási intézmény nagyszerű építészeti és művészeti alkotás, de nagyszerűségében a diákok, tanárok lelkisége, hozzáállása is benne van. Az iskolaépület nagyon szép, de végső soron az számít, hogy a tanárok, a diákok és a szülők közösen mit fognak ehhez hozzátenni - hangoztatta.

Wéber László, a nívódíjat odaítélő Építőipari Mesterdíj Alapítvány elnöke azt mondta, hogy 2024 végén született döntés a díjról a legszélesebb szakmai körben. A Jedlik gimnázium felújítását végző LATEREX Építő Zrt.-nek egyhangúlag, ellenvélemény nélkül szavazták meg az elismerést.

Végül de nem utolsósorban Gerencsér András, a LATEREX elnöke emlékezett vissza a kivitelezés folyamatára (melynek során Németh Szilárd szinte az építkezés egésze alatt személyesen tájékozódott a folyamatokról), köszönte meg név szerint is a legfontosabb közreműködőknek a munkát, majd egy rövidfilmet is levetítettek a monumentális építkezésről.

A ceremónia befejezéseként Németh Szilárd és Gelencsér András leplezték le az Építőipari Nívódíj emléktábláját, ami méltán hirdeti, hogy Csepelen valóban remekmű született.

Légrádi Gábor

Menü

Navigáció