Az Oroszlányi Hunyadi Mátyás Általános Iskolában 2015 óta foglalkoznak LEGO EV3 robotok programozásával. Támogatók segítségével vásárolták az első eszközkészleteket, a fenntartó biztosította a szükséges bútorokat és két pedagógus kolléga továbbképzését. 2018-tól az EFOP 3.2.3-17 Digitális környezet a köznevelésben pályázat megvalósítói.

Mészárosné Fehérvári Mónika intézményvezető írása a robotika témában elért eredményekről.

Miért éppen a LEGO EV3 robotra esett a választásunk?

Iskolánkban hagyománya van a magas szintű matematika és informatika oktatásnak. Hosszú időre visszakereshető, hogy milyen szép számban értek el megyei és országos kiemelkedő helyezéseket diákjaink az e tárgyakból rendezett versenyeken. Ez a tudás adta az alapot annak az innovációnak, mellyel célunk volt, hogy a mai diákok érdeklődését a digitális eszközökkel és a játékos tanítással felkeltsük.


A fotó a Csillámpóni csapatról és kísérőikről a 16. World Robot Olympiad Világdöntőn készült (forrás: Oroszlányi Hunyadi Mátyás Általános Iskola)

A LEGO építőjáték már 1932 óta bizonyítja, hogy megunhatatlan a gyerekek körében. Motorral, processzorral és szenzorokkal felszerelve alkalmas arra, hogy a diákok egy grafikus szoftver segítségével programozzák. A robotika úgy egészítette ki az építőjátékot, hogy azzal töretlen népszerűséget biztosít a 21. században is a LEGO számára. A LEGO EV3 egy olyan eszközkészlet, mely motiválja a tanulót a természettudományos problémák megoldására, éppúgy fejleszti a logikus-algoritmikus gondolkodást, mint az együttműködési készséget és kreativitást. A digitális pedagógiai módszertannal tartott és LEGO eszközökkel támogatott foglalkozások, tanórák nagyon népszerűek diákjaink körében.

Mi is az a WRO?

World Robot Olympiad, azaz a Nemzetközi LEGO Robot Olimpián négy kategóriában és hat korcsoportban mérik össze tudásukat a háromfős diákcsapatok. A verseny témáját mindig a világdöntőt rendező ország határozza meg. Regular kategóriában a csapatoknak egy előre ismert feladatot kell megoldaniuk egy előre adott pályán EV3 robot segítségével. Munkájuk során megtervezik és megépítik a robotot, azaz összeszerelik a szenzorokat, motorokat, processzort és a LEGO építőelemeket. Egyetlen előírás számukra, hogy a robot mérete maximum 25x25x25 cm lehet. Így aztán nagyon változatos formájú robotokat alkotnak a csapatok. A programot egy grafikus szoftver segítségével laptopon írják, majd áttöltik a robot processzorába. A felkészülés végén – a szabály szerint - a legkisebb alkatrészekre szétszedik a robotot. A verseny helyszínén aztán teljesen önállóan újraalkotják a robotot, a programot a fényviszonyoknak és töltöttségi állapotnak megfelelően igazítják, illetve módosítják a helyben ismertetett kiegészítő szabályoknak megfelelően.

Magyarország 2014 óta vesz részt a versenyen. A növekvő népszerűségnek köszönhetően 2019-ben már regionális és országos fordulót is kellett rendezni. A világdöntőt a verseny története során először rendezték Európában, legnagyobb örömünkre Győrben. A WRO 2019-es kihívása egy Okos Város projekt volt. Regular Elementary kategóriában például a robotnak megadott idő alatt kell a különböző színű LEGO emberkéket iskolába, boltba, moziba, otthonukba szállítani. Helyben sorsolják, hogy melyik színű bábú hol helyezkedik el a pályán. A szabályok értelmében három kört futnak a robotok, melyek közül a legmagasabb pontszámú dönt. A verseny teljes ideje alatt (napi 8 órában) angolul történik a feladatközlés, a diákok elszeparáltak a pedagógusoktól, szülőktől. A második napon egy extra kihívást kapnak, mely a helyszínen derül ki, így önállóan kell programot alkotni a gyerekeknek.

Milyen eredményeket tudtunk elérni a versenyen?

2017-ben még megfigyelőként vettünk részt a versenyen, majd 2018-ban három csapatunk közül két harmadik és egy ötödik helyet szerzett az országos döntőn. 2019-ben két csapatunk a Regular Elementary (12 éven aluliak versenye), egy csapatunk a Regular Junior (13-15 évesek) és egy a Football kategóriában indult. A regionális fordulóból három csapatunk jutott az országos döntőbe. Csillámpóni nevű csapatunk Regular Elementary kategóriában országos első lett, s ezzel kijutott a Dániában megrendezésre kerülő Európai barátságos versenyre, ahol 8. helyet értek el, illetve a WRO Világdöntőre.

A Csillámpóni csapatunkat három hatodikos diákunk alkotja: Vida Janka építi a robotot, Farkas Laura feladata a huzalozás, Gombási Noémi programoz. Felkészítő tanáruk: Huma Erzsébet, Bonis Bona díjas tehetséggondozó pedagógus. 2019. november 8-10. között az Edutus Egyetem szervezésében sikeresen lezajlott a 16. World Robot Olympiad Világdöntője a 74 országból érkezett több, mint 420 csapat és a közel 12.000 látogató részvételével. A Csillámpónik népes szurkolótáborral érkeztek: szülők, országgyűlési, önkormányzati és tankerületi képviselők, pedagógusok izgultak a gyerekekért. A háromnapos küzdelemben a lányok kitartóan helytálltak és a 71. helyen végeztek.

Az oktatás számára kiemelt cél, hogy a fiatalok természettudományos érdeklődését felkeltsük, a műszaki pályák munkaerőigényét kielégítsük. Lényeges az is, hogy ezeken a területeken a lányok is megjelenjenek. Ez a csapat bizonyította, hogy mindezt lehetséges megvalósítani.