Hisznek az oktatás szerepkörének fontosságában, a pedagógus személyiségének jelentőségében

„Én azt hiszem, nincs annál szebb dolog, mint valakit megtanítani valamire, amit nem tud” – ezek Móricz Zsigmond gondolatai, amit magáénak vall Hajdu Marianna is, a hajdúhadházi Földi János Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola új igazgatónője, aki egy évre kapott megbízást az intézmény vezetésére. Immár 34 éve dolgozik Hajdúhadházon. A helyi hátrányos helyzetű gyermekek nevelése-oktatása nem csupán személyes kihívás számára, hanem kedves hivatás is.

A matematika-technika szakos tanárnő büszke arra, hogy már érettségi után – képesítés nélkül – tanította a betűvetést a kisdiákoknak; úgy, hogy felidézte, az ő kedves tanítói hogyan is tették egykor. A pedagóguspályára már iskolásként csodálattal nézett, nem volt kérdés, ezt a pályát választotta. Ifjú diplomásként a Szilágyi Dániel úti iskolaépületben kezdett tanítani 1984-ben.

„Szeretek tanítani, szeretem a szaktárgyaimat és legfőképpen a gyerekeket” – fogalmazott az igazgatónő, aki 1991-től a Földi-iskolában folytatta munkáját, időközben újabb diplomákat szerzett, elvégezte a közoktatás-vezető szakot és helyettes vezetői munkát is ellátott.

Élete összefonódott az iskolával

Takácsné Bíró Zsuzsa pedagóguscsaládba született, nőtt fel, s él ma is. Immár háromgyermekes anyaként, tanárként a gyermekek nevelése-oktatása, az iskola iránti elkötelezettség a legfőbb motivációja arra, hogy vegye a bátorságot, és vállalja a felelősséget. Tanárként tizenhárom éve aktív tagja a Hajdúböszörményi Bocskai István Általános Iskolának, magyar nyelv és irodalom, francia nyelv és irodalom szakos, valamint a kezdetektől osztályfőnöki feladatokat is ellát.

Tovább képezte magát, 2018-tól már intézményvezető-helyettesként dolgozott, s szerette volna kipróbálni tehetségét intézményvezetőként is.  Erre az idei tanévtől lett lehetősége, hiszen elődje nyugdíjba vonult.

A Bocskai-iskola pedagógiai programjának Szent-Györgyi Alberttől vett mottója az alapja a küldetésének:

„Olyan embereket kell az iskolának kibocsátania, akik megtalálják a helyüket az életben, és szemüket a táguló horizontra függesztve szilárdan megállnak lábukon.”

Hisz a megújulásban

Mislovics Andrea a Hajdúdorogi Móra Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola új intézményvezetője.

Pályafutása egésze Hajdúdoroghoz köti, két időszakot kivéve, amikor középfokú tanulmányait az Erdei Ferenc Kereskedelmi és Közgazdasági Szakközépiskolában végezte, majd ezt követően a felsőfokú tanulmányait a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán, a Kossuth Lajos Tudományegyetem jogutód intézményében, nappali tagozaton, ahol történelem-néprajz szakos tanárként, etnográfusként illetve muzeológusként szerzett diplomát 2000-ben.

„Ez utóbbi specializációnak köszönhettem, hogy Hajdúdorog város vezetősége felhatalmazásával megvalósítottam a városban egy múzeumi egységet. Kiállítások rendezésével, tudományos publikációk megírásával, a Tájház korhű berendezésével tettem eleget a fenntartó elvárásának. Ez az egyik kapcsolódási pontom a Hajdúdorogi Móra Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolához. Pályázatok kiírásával, közös kiállítás-rendezéssel, történelem, hon- és népismeret órák megtartásával, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal az általános iskolások körében kialakítottam a „múzeumbarátiságot”. Igazgatói megkeresés révén vállaltam el a Mórában az intézményvezető-helyettesi kinevezést 2017. augusztus 1-jei kezdettel. Ettől a tanévtől kezdve pedig megbízott intézményvezetőként bizonyíthatom, hogy munkásságom egész eddigi tevékenységét a tudás megszerzése hatotta át és a segítőkészség irányította. Szeretném, ha ez továbbra is így maradna.”