A Váci Tankerületi Központ még áprilisban adta át Alkotó Műhelyét, Kóspallagon. Az Alkotó Műhely olyan „szellemi játszótér” és közösségi tér, ahol a tanulók saját tapasztalataik révén dolgozzák fel, és értékelik a tananyagot, összefüggéseket állapítanak meg miközben személyiségükben formálódnak és újabb ismeretekkel megerősödve fejlődnek. A műhely már több tábornak is helyszínt adott.

A központ szorosan együttműködik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME). A konkrét kapcsolódási pontot az "EFOP-344 Jövő új útjai a pályaválasztás és az autonóm autózás világában" projekt jelenti, melyben a MOME két konzorciumi partnerével - a Pannon Fejlesztési Alapítvánnyal (PFA) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME)- új módszerekkel és megközelítésekkel motiválja az általános- és középiskolásokat a továbbtanulásra.

A projekt célja a felsőoktatásban történő továbbtanulók számának növelése, a kiemelt figyelmet igénylő fiatalok képzettségi szintjének javítása, az úgynevezett MTMI (matematikai, természettudományos, műszaki és informatikai) szakok népszerűsítése.

Az öt napos tábor témája a Vissza a jövőbe tematikájára épült. Érkezett a jövőből egy üzenet, hogy a Földünk túlzsúfolt, rengeteg a közlekedési dugó, nagy a légszennyezés, mindenfelé szeméthalmok borítják a városokat. Ők az utolsó generáció, aki még megmentheti a Földet! Feladatuk, hogy építsenek egy olyan élhető várost, ahol a hulladékot újrahasznosítják, megújuló energiával működik minden, a helyi közlekedés zökkenőmentes. Egy igazi modern, utópikus várost kellett megalkotniuk közösen, amihez csapatmunkára, és több féle készség együttes alkalmazására volt szükség. Különálló csapatokban kellett a gyerekeknek az első feladatot megoldani az első napon: egy valódi időgépet kellett megtervezniük. A nap végén pedig megtervezték az ideális város alaprajzát és  elhelyezték rajta az épületek terveit is.

A második napon a résztvevők megismerkedtek a LEGO robotok programozásával, építésével. Az apró elemekből építettek járműveket, szélerőművet, vízierőművet, naperőművet és hulladékfeldolgozót is. Az elkészült alkotásokat fel is helyezték a városba a korábban közösen eldöntött tervek helyére.

A harmadik napon megismerkedtek a 3D tervezés/nyomtatás alapjaival, amivel majd leendő városukat csinosíthatják (ezeket a 3D nyomtatott egyedi tervezésű tárgyakat a tábor végén a gyerekek hazavihették). Még ezen a napon a délután folyamán épületeket építettek, amihez különböző anyagokat és technikákat alkalmazhattak.

A negyedik napon egy új eszközzel a Micro:bittel ismerkedhettek meg a kis mérnök palánták. Az eszköz programozásával, LED szalagokat felhasználva tették még látványosabbá az előző napon készült épületeket. Így vált teljessé az általuk megálmodott ideális város. Ezt követően egy üzenetet küldtek a jövőbe egy olyan „jövő adó” segítségével, amelyet a mentorok készítettek a játékok lopott perceiben, hogy elkészült a város, mindenki vigyázzon rá a jövőben! A tábor zárásaként megérkezett a MOME egyik munkatársa, Máté Gábor fotográfus művész a „jövőből”, aki elmondta, hogy megkapták az üzenetet, vigyáznak városukra, mindent úgy csinálnak, mint ahogy azt a gyerekek megtervezték és megüzenték nekik.

A feladatokhoz használtak lézervágót, 3D nyomtatót, forrasztó pákát, számos szerszámot, gyakorolhatták a programozást, emellett fejleszthették a kreativitásukat is. A tábor folyamán az egész várost kifestették, az ötletfalon pedig szinte folyamatos volt a rajzolás, tervezés.

A 25 táborlakó gyermek nagy tervekkel és számos ajándékkal térhetett haza, de mindemellett sok élménnyel gazdagodtak, mely a jövőjüket is segítheti. A mentorok pedig nagy-nagy mosollyal fogadták az élménybeszámolókat. Külön öröm volt, hogy a tábor hatására több gyermek megváltoztatta a pályaválasztási terveit, és egyre többen a műszaki irányok felé kacsingattak.

A tábort a MOME munkatársai vezették, minden csapatot képzett mentorok segítettek a terveik megvalósításában.

A helyszínt és a tanulók utazását a Váci Tankerületi Központ biztosította, a programról, mentorokról, eszközökről, alapanyagokról és a szállásról a MOME gondoskodott. A háromszori étkezésért pedig köszönet illeti Kóspallag Község Önkormányzatát.